Naukowcy od zarania dziejów zafascynowani są umysłem ludzkim. Wraz z rozwojem technologii starają się znaleźć odpowiedź na to, jak działa mózg człowieka i czy maszyna może przewyższyć pewnego dnia jego zdolności. Zalążkiem tego jest dzisiejsza sztuczna inteligencja, która zaczyna coraz bardziej przenikać do naszej codzienności.

Czym jest sztuczna inteligencja?

Warto zacząć od samej definicji sztucznej inteligencji, żeby zrozumieć, czym jest i do czego służy. Sztuczna inteligencja nazywana inaczej artificial intelligence (w skrócie SI lub AI) to oprogramowanie, systemy komputerowe lub maszyny posiadające zdolność naśladowania ludzkiej inteligencji. Dzięki wysokiej wydajności, aplikacje i komputery ze sztuczną inteligencją mogą z łatwością wykonywać skomplikowane zadania. Ponadto tego typu technologia podejmuje decyzje na podstawie wprowadzonych wzorców do bazy danych oraz uczenia maszynowego, polegającego na zbieraniu i uczeniu się nowych informacji. Oznacza to, że sztuczna inteligencja uczy się i dostosowuje swoje zachowania na podstawie skutków wcześniejszych działań, zwiększając swoją dokładność i wydajność. Uczenie maszynowe jest procesem, który polega na wgranych algorytmach służących do identyfikacji zebranych danych. Następnie dzięki tym wzorcom utworzony zostaje model danych, umożliwiający przewidywanie następnych.

Głębokie uczenie jest zaawansowanym rodzajem maszynowego uczenia. Wykorzystywane są przy nim sieci algorytmów, które zostały stworzone przy inspiracji strukturą mózgu, a dokładnie sieciami neuronowymi. Każde pytanie zadane maszynie prowadzi do zestawu kolejnych pytań, dzięki czemu cały proces oraz rozwiązanie zadania jest znacznie dokładniejsze. By maszyny lub aplikacje mogły rozpocząć uczenie głębokie, należy przygotować duży zestaw danych do treningu. Tak skomplikowane szkolenie pozwala aplikacji lub komputerowi na rozwiązywanie bardziej zawiłych zadań. Dzięki tak wytrenowanej aplikacji sztuczna inteligencja jest zdolna na przykład do rozpoznawania obrazu po zarysie i krawędziach przedmiotu na danej ilustracji. Głębokie uczenie ma również swoje zastosowanie na przykład podczas uczenia maszyn gier logicznych, na przykład szachów.

Rodzaje sztucznej inteligencji

Wiesz już, czym jest sztuczna inteligencja, ale czy wiedziałeś, że istnieją różne jej rodzaje? Pierwszym z nich jest słaba sztuczna inteligencja nazywana również wąską AI i wąską sztuczną inteligencją. Tego typu systemy zostały stworzone do wykonywania określonych zadań lepiej i szybciej niż człowiek. Działania te nie wykraczają jednak poza wcześniej określone i zdefiniowane schematy. Takie technologie należą do najpopularniejszych, a swoje zastosowanie znajdują chociażby jako wirtualni asystenci, na przykład Siri firmy Apple lub Alexa firmy Amazon. Słaba sztuczna inteligencja używana jest również w pojazdach autonomicznych. Drugim rodzajem AI jest silna sztuczna inteligencja, nazywana inaczej ogólną sztuczną inteligencją. Jest to pojęcie teoretyczne, jednak w zamyśle tak rozwinięta AI miałaby przewyższać poziomem umysł ludzki w każdym intelektualnym zadaniu, jak chociażby rozwiązywanie problemów niemożliwych do rozwikłania przez człowieka. Silną sztuczną inteligencję można zobaczyć w wielu filmach, w których roboty i androidy zyskują własną wolę, zaczynają świadomie myśleć oraz samodzielnie podejmują dowolne decyzje. Ostatnim z rodzajów sztucznej inteligencji jest superinteligencja. Tak jak inteligencja ogólna, jest to pojęcie czysto teoretyczne. Maszyny z superinteligencją w zamyśle potrafiłyby przewyższyć ludzi w praktycznie każdej dziedzinie, między innymi w kreatywności, mądrości oraz kompetencjach społecznych. Dzięki superinteligencji maszyny mogłyby przerosnąć swoją kreatywnością i wyobraźnią ludzi. Mimo że jedyne przykłady jej zastosowania znaleźć można w filmach science fiction, naukowcy stale zajmują się badaniem jej możliwości istnienia oraz rozwoju.

Zalety sztucznej inteligencji i jej zastosowanie

Możesz o tym nie wiedzieć, ale na co dzień masz styczność z AI prawie na każdym kroku. Pierwszym z zastosowań sztucznej inteligencji jest rozpoznawanie mowy. Programy tego typu mają za zadanie przetwarzanie języka naturalnego ludzkiej mowy na format pisemny. Większość urządzeń mobilnych ma fabrycznie wgrane oprogramowanie rozpoznawania mowy na potrzebę głosowego wyszukiwania informacji lub pisania wiadomości. Kolejnym z zastosowań sztucznej inteligencji jest internetowa obsługa klienta. Zapewne spotkałeś się z okienkiem czatu, w którym mogłeś zapytać konsultanta o nurtujące Cię pytanie. Po drugiej stronie komputera nie znajduje się człowiek, a chatbot. Dzięki wprowadzonej bazie danych odpowiada on na najczęściej zadawane pytania, dotyczące między innymi porad czy wysyłki.

Kolejnym przykładem użycia sztucznej inteligencji jest widzenie komputerowe. Oprogramowanie to sprawia, że komputery i systemy uzyskują najważniejsze informacje z cyfrowych obrazów, filmów i innych tego typu plików i na podstawie tych danych podejmują decyzje. Uczenie maszynowe w tym przypadku służy między innymi do dostarczenia aplikacji rekomendacji. Do mechanizmów rekomendacji, w tym przypadku na przykład produktów, wykorzystywane są dane o zachowaniach konsumpcyjnych. Wielu sprzedawców internetowych stosuje takie technologie do zwiększenia sprzedaży wiązanej. Z pewnością podczas robienia zakupów przez internet spotkałeś się z tym, że przechodząc do finalizacji transakcji, wyświetliły Ci się dodatkowe produkty, które według sklepu mogą Ci się spodobać. To właśnie dzięki użyciu sztucznej inteligencji pojawiają się rzeczy podobne lub dopasowane do tych, które planujesz zakupić. Silnik rekomendacji oprócz polecania produktów tworzy również listę polecanych filmów czy seriali, na podstawie rzeczy, które wcześniej oglądałeś. Spotkać się z tym możesz na platformach streamingowych, takich jak Netflix czy HBO Go lub nawet na YouTube.

Sztuczna inteligencja w logistyce

Sztuczna inteligencja ma niezwykle szerokie zastosowanie, jednak jednym z lepszych przykładów jest wykorzystanie jej w logistyce. Wraz z rozwojem technologii oraz niskim kosztem zaawansowanych maszyn, sztuczna inteligencja stosowana jest np. w sposobie funkcjonowania łańcucha dostaw. Wykorzystuje się ją przy automatyzacji procesów magazynowych i optymalizacji przepływu towarów. Tego typu czynności pozwalają na usprawnienie dostaw, szybszą pracę i mniej błędów spowodowanych ludzką pomyłką.

Sztuczna inteligencja wraz z postępem technologicznym przenika zarówno do naszej codzienności, jak i sposobu funkcjonowania całej gospodarki. Jest to niezwykle fascynująca technologia, która powoli dorównuje umysłowi ludzkiemu, a z czasem może go nawet przewyższyć. Choć na razie Superinteligencja nie istnieje, być może kiedyś stanie się naszą rzeczywistością?

Podobne artykuły