Z Paczkomatów korzysta coraz więcej osób i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ taka forma wysyłki i odbioru paczek jest niezwykle prosta i wygodna. Twoja przesyłka bez problemu zmieści się do skrytki, jeśli jej wymiary i waga nie przekroczą określonych parametrów. Dowiedz się, jakie są maksymalne wymiary standardowych paczek i ciesz się możliwością nadawania przesyłek o dowolnej porze dnia 7 dni w tygodniu. Wyjaśniamy, jaką wielkość mogą mieć paczki, które zamierzasz nadać za pośrednictwem Paczkomatu.

Zalety korzystania z Paczkomatów

Paczkomaty cieszą się coraz większą popularnością, a wszystko za sprawą licznych korzyści, jakie niesie ze sobą ich użytkowanie. Zarówno nadanie, jak i odbiór przesyłki za pośrednictwem Paczkomatu są bardzo wygodne – możesz zrobić to w dowolnym momencie przez 7 dni w tygodniu. Możliwość odebrania zamówionego towaru w niedzielę czy w późnych godzinach wieczornych jest dużą zaletą szczególnie dla zabieganych osób. Warto dodać, że Paczkomatów jest coraz więcej, a w większych miastach znajdziesz je praktycznie na każdym kroku. Znajdują się przy stacjach benzynowych, sklepach i osiedlach, dzięki czemu masz możliwość odbioru przesyłki „przy okazji”, na przykład wracając z pracy czy wychodząc na spacer z psem. Odbieranie i nadawanie przesyłek w Paczkomacie pozwala zaoszczędzić sporo czasu – unikniesz stania w długich kolejkach na poczcie i konieczności dostosowania planu dnia do przyjazdu kuriera.

Nadając paczkę, możesz skorzystać z aplikacji, która pozwoli Ci intuicyjnie i w prosty sposób wprowadzić niezbędne dane, co więcej – bez konieczności drukowania etykiety. Po opłaceniu usługi należy zeskanować wygenerowany w aplikacji kod i umieścić paczkę w skrytce. W przypadku odbioru przesyłki wystarczy, że poprzez ekran Paczkomatu wprowadzisz wygenerowany kod odbioru, który zostanie do Ciebie dostarczony za pośrednictwem aplikacji lub w formie wiadomości SMS. Możesz również odebrać przesyłkę bezdotykowo, korzystając z kodu QR – jedyne, co będziesz musiał zrobić, to przyłożyć ekran swojego telefonu do czytnika. Bezdotykowa forma odbioru paczki jest higieniczna, przez co docenia się ją szczególnie w obecnych pandemicznych czasach. Warto dodać, że korzystanie z Paczkomatów zazwyczaj jest zauważalnie tańsze niż tradycyjne formy przesyłania paczek.

Jakiej wielkości paczka do Paczkomatu?

Do skrytki w Paczkomacie nie zmieszczą się wszystkie paczki. Z tego powodu ustalono maksymalne wymiary i wagę, w których musi mieścić się przesyłka: gabaryt A, gabaryt B i gabaryt C. Wysyłane produkty powinny być zapakowane do kartonów odpowiednich wymiarów, najlepiej w kształcie prostopadłościanu, co znacznie ułatwia ich późniejszy transport. Zapoznaj się ze standardowymi wymiarami przesyłek i ciesz się z możliwości oferowanych przez Paczkomat. Jakie gabaryty będą odpowiednie do produktów, które chcesz wysłać? Podpowiadamy, co oznaczają standardowe rodzaje paczek:

  • gabaryt A – wymiary paczki nie mogą przekraczać 80 x 38 x 64 cm, a jej maksymalna waga to 25 kg. Są to niewielkie przesyłki, na przykład książki, płyty CD czy kosmetyki. Do paczki o najmniejszym gabarycie z powodzeniem zmieścisz także odpowiednio złożone ubrania, na przykład koszulki czy małe akcesoria biurowe i elektroniczne.
  • gabaryt B – paczki o maksymalnych rozmiarach 19 x 38 x 64 cm i wadze do 25 kg. Wybierając gabaryt B możesz przesłać większą ilość małych produktów lub sprzęt elektroniczny o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Aby uniknąć dodatkowych opłat naliczanych po przekroczeniu określonych parametrów paczki, zmierz ją przed nadaniem.
  • gabaryt C –maksymalne wymiary paczek, które wyznacza gabaryt C, to 41 x 38 x 64 cm. Taki rozmiar paczki pozwala na spakowanie dużej ilości przedmiotów lub większych produktów, na przykład sprzętu AGD. Są to największe wymiary paczek w Paczkomatach InPost, jednak tak, jak w przypadku parametrów określonych przez gabaryt B i gabaryt A, ich maksymalna waga to 25 kg.

Paczkomaty nie umożliwiają wysyłki paczek, których gabaryty przekraczają wyżej podane wymiary. Jeśli nawet największy gabaryt C nie jest wystarczający, aby zmieścić wysyłane przez Ciebie produkty, przesyłkę możesz nadać za pośrednictwem kuriera. Istnieje możliwość zlecenia transportu paczki poprzez aplikację lub stronę internetową, gdzie przed nadaniem przesyłki wpiszesz wszystkie niezbędne dane, jednocześnie uwzględniając wagę i rozmiar paczki.

Paczkomaty InPost – nadanie przesyłki

Proces nadania paczki w Paczkomacie jest niezwykle prosty i szybki. Powinieneś zacząć go od sprawdzenia, jaka jest maksymalna waga oraz dopuszczalna wielkość paczek. Paczkomat umożliwi bezpieczne przechowanie Twojej przesyłki, a kurier zatroszczy się o jej sprawny transport. Znając już maksymalne wymiary paczki, możesz nadać ją na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest nadanie przesyłki za pośrednictwem strony internetowej, gdzie wprowadzisz wszystkie niezbędne dane, takie jak między innymi adresy odbiorcy i nadawcy, a także określisz gabaryt paczki. Po uiszczeniu opłaty, co również możesz zrobić online, dla Twojej przesyłki zostanie wygenerowana etykieta, którą należy wydrukować i nakleić w widocznym miejscu. Ostatni krok całego procesu przebiega już przy Paczkomacie, gdzie zeskanujesz etykietę przesyłki, a następnie wrzucisz ją do odpowiedniej skrytki. Drugim sposobem jest nadanie paczki bezpośrednio w Paczkomacie, dzięki czemu nie będziesz musiał fatygować się procesem wpisywania jej parametrów na stronie internetowej i drukowania etykiety. Całą obsługę nadania zapewnia Paczkomat, ponieważ to właśnie przy nim wpiszesz niezbędne dane, w tym gabaryt paczki, dokonasz płatności i umieścisz przesyłkę w skrytce.

Przygotowanie paczki do wysyłki

Aby przesyłki dotarły do odbiorcy nieuszkodzone, bardzo ważne jest ich odpowiednie przygotowanie przed wysyłką Paczkomatem. Zadbaj o opakowanie, które uwzględnia wymiary paczek – jak wcześniej wspomniano, najlepszym rozwiązaniem będzie karton w kształcie prostopadłościanu. Wszelkie puste przestrzenie wewnątrz opakowania wypełnij folią bąbelkową, styropianem lub papierem, dzięki czemu produkty znajdujące się w kartonie nie ulegną przemieszczeniu w trakcie transportu i dotrą do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Przed nadaniem przesyłki dokładnie sprawdź wszystkie dane, zwracając szczególną uwagę na wpisane adresy. Jeśli wybrany przez Ciebie sposób nadania przez Paczkomat wymaga wydrukowania etykiety, pamiętaj, aby była ona solidnie naklejona na karton. Wysyłka przebiegnie bezproblemowo, jeśli etykieta będzie widoczna. To właśnie dzięki niej obsługa transportu, w tym kurierzy i pracownicy sortowni paczek, posiadają dane niezbędne do sprawnego wykonania usługi kurierskiej.

Podobne artykuły