Zanim przesyłka trafi do nowego właściciela, najpierw musi znaleźć się w sortowni kurierskiej. Dzięki temu możliwa jest szybka realizacja zamówienia. Pomaga to zapewnić wysoki poziom usług firm kurierskich i ułatwia sortowanie paczek. Czym dokładnie jest sortownia kurierska? Jak działa to rozwiązanie stosowane w branży kurierskiej? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule!

Czym jest sortownia?

Usługi firm kurierskich pozwalają na szybkie i sprawne dostarczanie przesyłek w kraju. Paczka nadana musi znaleźć się ostatecznie w rękach jej odbiorcy. Jest to zadanie kuriera, który jest pośrednikiem w procesie przekazywania paczki. Nie dzieje się to jednak od razu. Dostawa przesyłki do innego miasta wiąże się z kilkuetapowym procesem, który jest realizowany przez firmy kurierskie. Kiedy kurier odbiera przesyłkę, musi ona najpierw trafić do sortowni kurierskiej. Czym jest to miejsce? Sortownia to nic innego jak duża hala, z wieloma taśmami produkcyjnymi oraz wszelkiego rodzaju sprzętami, które są niezbędne do szybkiego przekazania przesyłek do odpowiednich segmentów, skąd są następnie odbierane przez kurierów, aby rozwieźć je pod wskazane adresy odbiorców lub punktów odbioru. Tego typu hale najczęściej budowane są często w małych miejscowościach lub na obrzeżach miast, stąd często w powiadomieniach, o informacji gdzie znajduje się Twoja paczka, możesz zobaczyć, że została zeskanowana w mało znanym mieście. Takie sortownie zatrudniają tysiące ludzi i działają całodobowo, aby sortowanie przesyłek było sprawne i efektywne, a klienci zadowoleni z jak najszybszego dostarczania paczek. Sortownia zatem jest miejscem, w którym przesyłka zostaje pokierowana tak, aby trafiła do odpowiedniego segmentu lokalizacyjnego, a stamtąd do odbiorcy. Takie rozwiązanie logistyczne ma ogromny wpływ na szybkość i ilość przekazanych paczek, co firmy kurierskie stale próbują udoskonalić.

Droga od nadawcy, przez sortownię – do odbiorcy

Droga od nadawcy do odbiorcy stale jest opracowywana pod kątem logistycznym, aby jak najbardziej usprawnić realizację zamówienia. Firmy kurierskie prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań, które wpływają na jakość i szybkość ich usług, aby w pełni usatysfakcjonować swoich klientów i stać się liderem na rynku. Proces wysyłki paczki podzielony jest na kilka różnych etapów. Najpierw kurier musi odebrać zamówioną przesyłkę od nadawcy, aby trafiła ona do miejscowego oddziału firmy kurierskiej, której usługę wybrał odbiorca podczas realizowania zamówienia. Po tym paczka zostaje przewieziona do sortowni główniej, aby jak najszybciej została przekazana pod wskazany adres. Kurier w magazynie spędza tylko chwilę, aby rozładować przesyłki na taśmy. Na hali odbywa się sortowanie paczek. Stąd też potrzebna jest etykieta z kodem kreskowym, która zawsze powinna być przyklejona w widocznym miejscu na paczce. Tylko wtedy przesyłki mogą być bez problemu sprawdzone na taśmie, co pomaga w przyśpieszeniu realizacji zamówienia. W czasie, gdy sortowanie paczek zostanie pomyślnie dokonane, następuje przekazanie ich do odpowiednich sekcji miejscowości, z których trafiają w ręce odbiorców.

Co dzieje się z przesyłkami w sortowni głównej?

Po przewiezieniu przez kuriera przesyłki do sortowni centralnej rozpoczyna się jej sortowanie. Wszystkie paczki trafiają na taśmociąg. Po drodze każda przesyłka kurierska jest skanowana przez maszynę lub ręcznie przez pracownika, który przydzielony jest na stanowisko skanowania. Nowoczesna technologia pozwala na szybki odczyt wszystkich danych, które są potrzebne do dalszego przydzielenia paczki. Jest to konieczne, aby maszyna rozpoznała i odpowiednio przesunęła paczkę na miejsce, z którego łatwo będzie ją odebrać kurierowi, aby zawieźć ją do miejsca docelowego. Następnie po odpowiednim automatycznym lub ręcznym zeskanowaniu i zarejestrowaniu paczki, przychodzi do klienta powiadomienie o tym, że jego zamówienie znajduje się w sortowni (nie każda firma kurierska jednak tak postępuje). Przesyłki przenoszone są za pomocą maszyn na taśmy, które kierują je do przydzielonych sekcji miejscowości. Stamtąd zabierane są przez kurierów, którzy rozwożą paczki do ich przydzielonych terenów, aby przekazać je do klientów.

Jakie przesyłki trafiają do sortowni?

Wszystkie paczki zamawiane przez klientów różnią się między sobą. Są to duże, jak i małe formaty. Paczki muszą najpierw znaleźć się w sortowni, aby zostały zarejestrowane i przekazane do odpowiedniego kuriera, który zajmuje się rozwozem przesyłek na konkretnym obszarze. Jakie zatem przesyłki trafiają do sortowni?

  • Standardowe
  • Niestandardowe
  • Gabarytowe
  • Palety
  • Listy

Najtrudniejszymi przesyłkami do skanowania są zamówienia niestandardowe, gabarytowe i na paletach, dlatego też przy ich zamawianiu ceny są wyższe (w zależności od danej firmy kurierskiej). Wynika to z tego, że muszą być one sortowane ręcznie ze względu na wielkość, wagę lub niestandardowy kształt paczek. Są to także typy przesyłek trudne do dostarczenia, z którymi trzeba się inaczej obchodzić, aby bez problemu i uszkodzeń trafiły do swoich odbiorców.

Branża kurierska stosuje zaawansowane technologicznie systemy, które pomagają w całej logistyce przetransportowania tysiąca przesyłek w ciągu dnia, co ma znaczący wpływ na szybki odbiór paczki. Aby tego dokonać, firmy muszą zatrudniać wielu pracowników w różnych sektorach, którzy przyczyniają się do tego, aby przesyłka trafiła ekspresowo pod adres klienta. Kurierzy nie byliby zdolni do tego, aby samodzielnie zająć się wszystkimi wysyłkami. Dzięki sortowni między kurierami nie dochodzi do nieporozumień, która paczka ma być dostarczona na wyznaczony obszar.

Usprawnienie i funkcjonalność sposobu dostarczania paczek jest także zależny od nadawcy. To on odpowiedzialny jest za wychodzącą przesyłkę. Dlatego tak istotny wpływ ma to, w jakim stanie przesyłka trafi do sortowni. Każda paczka musi być odpowiednio zapakowana, aby nic nie zostało uszkodzone podczas transportu oraz na taśmociągu. Znaczenie ma także to, gdzie i w jaki sposób zostanie przyklejona etykieta, która poddawana jest skanowaniu, aby przypisać ją do odpowiedniego segmentu na hali. Warto zawsze o tym pamiętać przy pakowaniu wysyłki, ponieważ ułatwi to pracę wszystkim pracownikom firmy kurierskiej, którzy muszą zająć się przesyłką. Nieprawidłowo przygotowane zamówienie może w każdej chwili ulec uszkodzeniu lub kompletnemu zniszczeniu, co utrudni i spowolni cały proces przekazywania dostawy oraz wprowadzi niepotrzebne zamieszanie na hali, gdzie codziennie przekazywane są tysiące paczek.

Podobne artykuły