Wszyscy wiemy, że czasy, w których telefony służyły tylko i wyłącznie wykonywaniu połączeń już dawno się skończyły. Obecnie są to urządzenia pozwalające nam na wykonywanie wielu różnych czynności – sprawdzanie poczty elektronicznej, zrobienie zakupów, wykonanie przelewu bankowego i wiele innych. Jednak aby telefon mógł sprawnie wykonywać te wszystkie zadania, potrzebuje aplikacji mobilnych. Dlaczego tak ważne jest, aby po pewnym czasie użytkowania aplikacji, dodać jej ocenę? Jak to zrobić? Sprawdźmy to!

Jakie są główne zalety aplikacji mobilnych? Które aplikacje cieszą się największą popularnością wśród użytkowników?

Aplikacje mobilne to nic innego jak oprogramowania, które działają na naszych urządzeniach przenośnych (telefonach, tabletach, smartfonach itd.) i pozwalają na wykonywanie różnych funkcji. Aplikacje są dostępne w tzw. elektronicznych sklepach – najczęściej jest to sklep Google Play lub App Store – w zależności od tego, jakiej marki urządzenie posiadamy. Łącznie użytkownicy iOS oraz Androida spędzają 86% czasu, używając aplikacji, a tylko 14% czasu poświęcają na korzystanie z przeglądarki internetowej. Są to co prawda dane występujące aktualnie na rynku amerykańskim, ale wystarczy się przyjrzeć, żeby zauważyć, że w Polsce wcale nie wygląda to inaczej. Jak wynika z badań, co trzeci Polak korzysta z aplikacji mobilnych. Zgodnie z wynikami z 2021 roku na podstawie danych z Google Play, Polacy najchętniej korzystają z aplikacji służących im do obsługi mediów społecznościowych, słuchania muzyki, używania GPS i określania lokalizacji oraz z aplikacji, które służą im do robienia zakupów. Dla użytkowników istotne są również aplikacje przydatne do obsługi poczty elektronicznej, serwisów bankowych oraz komunikatorów typu WhatsApp czy Messenger.

Nic dziwnego, że tak bardzo polubiliśmy się z aplikacjami mobilnymi – pozwalają nam przede wszystkim na ogromną wygodę. Aplikacje są znacznie bardziej popularne niż witryny internetowe, dlatego, że są łatwiejsze w użytkowaniu, szybciej się ładują i są dostosowane pod użytkowników. W konsekwencji wiele sklepów internetowych i platform sprzedażowych zainwestowało we własne, dedykowane programy mobilne umożliwiające łatwe przeglądanie ofert oraz dokonywanie zakupów bezpośrednio z poziomu niewielkich ekranów telefonów i tabletów. Dodatkowo dają również możliwość osobistej personalizacji ich wyglądu, funkcji czy ustawień. Aplikacje bardzo często umożliwiają użytkownikom załatwienia spraw w trybie offline, co w przypadku witryn internetowych jest niemożliwe. Dla sporej części użytkowników bardzo ważna jest też kwestia bezpieczeństwa i ochrony urządzenia. Umieszczenie aplikacji mobilnej w sklepie Google Play wiąże się ze spełnieniem kilku dodatkowych zasad bezpieczeństwa. To może uchronić użytkownika przed takimi zagrożeniami jak wirusy czy niechciane, wyskakujące reklamy. Dla wielu klientów istotne są także powiadomienia, które bardzo często wysyłane są na nasze urządzenia. Najbardziej przydatne jest to w aplikacjach „zdrowotnych” – takich, które przypominają nam np. o tym, że powinniśmy napić się wody, ściszyć muzykę, zjeść obiad o konkretnej porze, poćwiczyć czy po prostu położyć się już spać. Niektórym osobom bardzo ułatwia to funkcjonowanie na co dzień i pozwala w efektywniejszy sposób dbać o swoje zdrowie.

Dlaczego zarówno twórcom, jak i użytkownikom aplikacji potrzebne jest ich ocenianie?

Aby tworzyć dobre aplikacje na telefon, poza samą umiejętnością ich projektowania i kodowania, potrzebna jest również wiedza na temat tego, co lubią użytkownicy. Co im przeszkadza w aplikacjach, co im się podoba, a co trzeba ulepszyć, aby te programy mobilne działały lepiej. Właśnie z tego powodu tak ważne są dla twórców oceny klientów. Pomagają usprawnić daną aplikację i dają jasny obraz tego, w jaki sposób ludzie faktycznie chcą z niej korzystać i czego jej brakuje. Takie oceny najłatwiej jest wystawiać w sklepie Google Play, można tam ocenić aplikację w skali od 1 do 5 i dodać swój własny komentarz, jeżeli ma się jakiekolwiek uwagi do działania aplikacji. Dodatkowo ocena aplikacji wpływa na jej pozycjonowanie w sklepie – im wyższa ocena tym aplikacja częściej będzie pojawiać się na stronie głównej, przez co jest większe prawdopodobieństwo, że zainstaluje ją większa ilość użytkowników. Liczba pobrań danej aplikacji również wpływa na jej pozycjonowanie na stronie Google Play. Użytkownicy często zwracają na to uwagę, kiedy podejmują decyzję o zainstalowaniu czegoś na swoim telefonie. Jeżeli aplikacja mobilna ma słabe oceny, będzie prawdopodobnie mniej interesująca dla klientów. Dodatkowo ocenianie programów wpływa pozytywnie na budowanie wizerunku marki. Wzmacnia to wiarygodność wśród klientów oraz buduje zaufanie poprzez aktywny kontakt pomiędzy twórcami a użytkownikami.

Aktualne oceny aplikacji są również bardzo przydatne dla użytkowników. Jeżeli dana aplikacja mobilna stale otrzymuje oceny i recenzje, łatwo jest zweryfikować czy rzeczywiście warto z niej skorzystać. Jest to więc bardzo proste źródło pozyskiwania informacji. Użytkownicy w Google Play wyrażając opinię na temat instalowanych przez siebie produktów elektronicznych, pomagają innym podjąć właściwą decyzję na temat zainstalowania konkretnej aplikacji. Im więcej takich ocen oraz przydatnych informacji w Google Play tym łatwiej jest podjąć decyzję o zainstalowaniu aplikacji, oraz zmniejszyć ryzyko szybkiego usunięcia jej z telefonu lub po prostu niekorzystania z niej.

Podsumowując, oceniając programy mobilne, sprawiasz, że zyskuje na tym zarówno twórca, jak i użytkownik. Bieżące dodawanie ocen i recenzowanie produktów znacznie pomaga autorom w pracy nad aplikacjami, natomiast osobom korzystającym z nich ułatwia odpowiedzenie sobie na pytanie – czy warto pobrać tę konkretną aplikację? Jeżeli systematycznie będziesz oceniał programy, z których korzystasz, na pewno pomożesz innym osobom, które będą zastanawiały się nad ich zainstalowaniem. Twoja aktywność pomoże w pozycjonowaniu Twoich ulubionych aplikacji w Google Play. Sprawisz, że niedoceniona aplikacja mobilna znajdzie się znacznie wyżej w rankingu i być może z tego powodu skorzysta z niej więcej osób, którym ułatwi codzienne funkcjonowanie tak samo, jak Tobie. Jak widać, aplikacje mobilne są bardzo przydatne, warto więc przyczynić się do usprawnienia ich funkcjonowania. Nad czym się jeszcze zastanawiasz? Do dzieła!

Podobne artykuły