Czy dobry pomysł na aplikację mobilną gwarantuje sukces?
Nietuzinkowy pomysł na aplikację mobilną jest pierwszym krokiem ku jej sukcesowi. Wpadłeś na pomysł, ale nie do końca wiesz co z nim zrobić? A może obawiasz się, czy odniesie wymarzony rozgłos i powodzenie? Poznaj kilka przydatnych informacji o tym, na czym polega testowanie i tworzenie aplikacji mobilnych.
Etapy tworzenia aplikacji mobilnej – budowa aplikacji mobilnej
W dzisiejszych czasach sukces aplikacji mobilnej, w głównej mierze zależy od jej funkcjonalności. Przeciętny użytkownik ma na swoim urządzeniu mobilnym około 30 programów. Udany pomysł na aplikację może sprawić, że to właśnie Twoje oprogramowanie stanie się częścią czyjejś codzienności. Aplikacja, która pomoże użytkownikom rozwiązać ich problemy oraz ułatwić codzienność, z pewnością zdobędzie uznanie użytkowników. Stwórz projekt, dzięki któremu rozszerzysz zasięg usługi oferowanej przez Twój biznes. Aplikacje mobilne ułatwiające zakup produktów cieszą się szczególną popularnością. Szukając pomysłu i projektując aplikację mobilną, skup się na jej funkcjonalności. Bardzo często właściciele biznesu oraz przedsiębiorcy tworzą oprogramowania oparte na nieistniejących potrzebach. Drugą sytuacją, w której aplikacja może się spotkać z niepowodzeniem, jest odzwierciedlenie faktycznych potrzeb klientów usług, ale w niewystarczający sposób. Mowa tu o stworzeniu programu, która będzie spełniać wymagania pod kątem zapotrzebowania, ale nie zapewni w pełni tego, co oferuje konkurencja.
Kolejnym z etapów tworzenia aplikacji powinna być konsultacja z potencjalnymi użytkownikami usług, by zweryfikować ich realne potrzeby. Jako twórca, z łatwością możesz pominąć elementy, które dla Ciebie będą rzeczami podrzędnymi, a dla konsumentów są kluczowe. Właśnie dlatego tak ważne jest postawienie się na miejscu użytkownika i stworzenie aplikacji, której sam chciałbyś używać. Niezwykle ważną częścią wybicia się na rynku pośród konkurencji, jest dopracowanie tego, co oferują inne biznesy. Osiągniesz to, wprowadzając do swojego produktu funkcje, których użytkownikom brakuje w aplikacjach innych firm. Po przeprowadzeniu ankiety oraz rozmów z przyszłymi klientami, możesz uznać, że twórczy proces projektowania aplikacji mobilnej dobiegł końca. Jest to jednak sam początek żmudnej drogi.
Wybór systemu, na który będzie dostępna aplikacja mobilna
Wstępny pomysł na aplikację jest gotowy, więc czas zatrudnić deweloperów, którzy wprowadzą go w życie. Pojawia się kolejne pytanie: czy chcesz, by Twoja aplikacja mobilna była dostępna na system Android, iOS, a może na oba? Odpowiedzią oraz rozwiązaniem, jest to, do jakiej grupy odbiorców kierujesz swój program, oraz na jakim rynku się on pojawi. Czy aplikacja pozostanie w dostępności jedynie w Europie, czy może skierowana jest do użytkowników pochodzących na przykład ze Stanów Zjednoczonych? Według statystyk w USA dominuje iOS, dlatego aplikacja na Androida ma tam mniejszą szansę na powodzenie. W przypadku Europy zależne jest to od kraju, dlatego warto zweryfikować to przed decyzją oraz dokładnie zbadać rynek. Jeśli zdecydujesz się na aplikację dostępną na obu systemach, możliwe jest zastosowanie developmentu cross-platformowego, czyli wykorzystanie tego samego kodu do stworzenia programu dla różnych oprogramowań urządzeń mobilnych. Jest to zdecydowanie szybszy i tańszy sposób. Jeśli posiadasz więcej środków finansowych, możesz postawić na droższą opcję, która sprawi, że Twoja aplikacja będzie bardziej funkcjonalna oraz wydajniejsza. Jak zwykle, wybór zależy głównie od kapitału oraz tego, jakim użytkownikom chcesz dedykować swoją aplikację.
Odwieczny problem, czyli aplikacja płatna czy darmowa?
Jednym z głównych problemów, z którymi spotkasz się w trakcie procesu tworzenia aplikacji mobilnych, jest ten dotyczący ceny za pobranie programu. Po omówieniu swojego pomysłu na produkt oraz potwierdzeniu, że ma on przyszłość, warto skupić się na modelu biznesowym. Pierwszą z propozycji jest wprowadzenie aplikacji w wersji bezpłatnej na początku jej istnienia. Darmowy dostęp ma na celu przyciągnięcie użytkowników oraz przekonanie ich do danego produktu. Wprowadzenie płatności może nastąpić po jakimś czasie od wypuszczenia aplikacji mobilnej na rynek. Drugą z opcji jest stworzenie programu, który od razu będzie odpłatny. Wymaga to jednak dobrego marketingu oraz rozgłosu, dzięki którym przyciągniesz potencjalnych konsumentów. Głównym minusem darmowej aplikacji, jest trudność w określeniu konkretnego terminu, kiedy program zacznie na siebie zarabiać i przyniesie zysk. Wprowadzając bezpłatne aplikacje, warto postarać się o inwestorów. Kolejnym elementem w darmowych aplikacjach mobilnych są mikrotransakcje, na przykład w formie pakietu premium. Decydując się na płatne aplikacje mobilne, twórcy w pierwszej kolejności powinni pamiętać o dobrej promocji swojego produktu. Decydując się na odpłatne aplikacje mobilne, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń dotyczących przetwarzania danych kart płatniczych oraz danych osobowych konsumentów. Wybór systemu płatności, na jakim będzie oparta Twoja aplikacja, w głównej mierze uzależniony jest od kapitału, który posiadasz.
Gotowy produkt, a marketing w sieci – jak wypromować swoją aplikację mobilną
Stworzenie aplikacji mobilnej to jedno, ale jej sukces jest zupełnie odmienną kwestią. Jak w takim razie o niego zadbać? Tu z pomocą przychodzą strategie marketingowe oraz promocja. Jednym z częściej stosowanych sposobów na wypromowanie nowego programu jest użycie portalu Product Hunt. Pośród ludzi zajmujących się zawodowo tworzeniem aplikacji mobilnych jest to niezwykle powszechny sposób na szybkie wypromowanie produktów. Serwis internetowy jest miejscem dla osób, których interesuje technologia, aplikacje mobilne, urządzenia i tym podobne nowinki. Kolejnym sposobem na reklamę swojego gotowego programu jest zwiększenie widoczności dzięki ASO (App Store Optimization). Dzięki temu rozwiązaniu Twój program będzie wysoko wyświetlany w sklepach z aplikacjami. Skup się na nazwie, wyglądzie ikony, opisie oraz na komentarzach i opiniach. Wprowadzenie ankiet jest świetną metodą marketingową oraz sposobem zaangażowania użytkowników. Ocena aplikacji znacznie wpływa na jej odbiór. Wiele firm decyduje się również na content marketing. Jednym z przykładów jest założenie bloga. Wymaga to jednak systematyczności oraz odpowiedniego kapitału. Płatne reklamy Google Ads są kolejnym sposobem na zdobycie potencjalnych klientów aplikacji. Coraz częściej stosowaną metodą marketingową jest promocja za pomocą social mediów i influencerów. Wybierając osobę, która zajmie się promocją, zwróć uwagę, jakie produkty reklamowała wcześniej, czy pracowała już z aplikacjami? Jeśli jej profil lub fanpage dotyczy nowinek technologicznych, opinia, jaką wystawi, wyda się wiarygodniejsza.
Pomysł na aplikację mobilną to jeden z pierwszych i najważniejszych kroków ku jej sukcesowi. Projektując swój program, pamiętaj, że powinien przede wszystkim być dopasowany do konsumentów i podobać się użytkownikom. Udana aplikacja to taka, która jest funkcjonalna i potrzebna.