Proces doręczenia paczki od nadawcy do odbiorcy
Zamówiona przesyłka przechodzi długą drogę, zanim zostanie dostarczona do punktu odbioru lub do samego adresata. Firmy kurierskie usprawniają procesy logistyczne w łańcuchu dostaw, aby paczka jak najszybciej trafiła od nadawcy do odbiorcy. Co dzieje się z przesyłką po jej odebraniu przez kuriera? Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda droga paczki InPost i jak na co dzień pracują kurierzy.
Zamówienie paczki
Zakupy online na przestrzeni kilku lat zyskały na popularności. Obecnie handel e-commerce jest bardzo opłacalnym biznesem. Przedsiębiorcy inwestują w reklamy i sklepy internetowe. Jednak, aby takie zamówienia mogły zostać zrealizowane potrzeba także dużej ilości kurierów. Na rynku istnieje kilku liderów w tym zakresie, którzy proponują atrakcyjne usługi. To właśnie dzięki kurierowi możliwe jest szybkie i sprawne otrzymanie zamówionej paczki. Na stronie internetowej klient, realizując zamówienie, decyduje o tym, jaką formę zapłaty chce wykonać oraz gdzie ma czekać na niego paczka.
Co dzieje się po nadaniu paczki?
Po złożeniu zamówienia przez osobę kupującą produkty na stronie internetowej nadawca musi odpowiednio zapakować i przygotować przesyłkę dla kuriera wybranej firmy kurierskiej. Należy przesyłkę zabezpieczyć w taki sposób, aby jej zawartość się nie uszkodziła, dlatego też warto korzystać z różnego rodzaju dostępnych wypełniaczy do przesyłek. Istotne również jest owinięcie towarów w folię bąbelkową oraz samej paczki w taśmę pakową. Następnie trzeba przykleić w widocznym miejscu (najlepiej na górze wysyłki) etykietę, którą się generuje i pobiera ze strony firm kurierskich. Tak przygotowaną paczkę można nadać. Zamawiający ma możliwość odbioru paczki poprzez:
- Paczkomaty,
- Na adres wskazany w zamówieniu,
- Do punktu odbioru.
W zależności od tego, jaką formę dostawy wybierze zamawiający, wysyłany jest kurier (przez wybraną firmę kurierską), który zajmuje się przewozem paczki.
Dalsza droga przesyłki – sortownia
Gdy kurier zrealizuje przyjęcie przesyłki od nadawcy, następnie zawozi ją do lokalnego punktu danej firmy kurierskiej. Stamtąd następuje tranzyt do sortowni głównej, do której dziennie trafiają tysiące paczek. Na taśmociągu skanowany jest numer przesyłki oraz mierzona jest jej długość i waga, aby dostarczyć ją do odpowiedniego segmentu. W przypadku przesyłki gabarytowej lub niestandardowej sortowanie musi zostać przeprowadzone ręcznie – w przypadku standardowej paczki jest to proces automatyczny. Zaraz potem na magazynie przenosi się paczkę do odpowiedniej sekcji lokalizacyjnej, z której ponownie zostanie odebrana przez kuriera danego regionu.
Z sortowni do odbiorcy
Kiedy wszystkie przesyłki kurierskie na dany obszar zostaną skompletowane, wówczas kurier pakuje je do swojego auta dostawczego i rozpoczyna transport do przydzielonego miasta, gdzie znajduje się odbiorca paczki. Przewoźnik jedzie pod wskazany adres lub do Paczkomatu, który został wybrany podczas realizacji zakupów. Procesy w łańcuchu dostaw różnią się między sobą, w zależności od tego jak daleka jest droga przesyłki. Tak samo jest w przypadku czasu dostawy, który uwarunkowany jest od możliwości i zaawansowania firmy kurierskiej. Zaadresowana paczka zostaje przekazana w wybrane miejsce. W przypadku nieudanej próby doręczenia do adresata przesyłkę trzeba oddać do lokalnego magazynu, z którego następnie przesyłka trafi z powrotem do nadawcy.
Śledzenie przesyłki
Kiedy transport będzie w trakcie realizacji, klient otrzyma opcję śledzenia przesyłki przez stronę internetową (w zależności od tego, czy firma kurierska daje taką możliwość). Dla odbiorców śledzenie paczek daje poczucie pewności i bezpieczeństwa, mogą dowiedzieć się bieżących informacji o swojej przesyłce. Stale widzą aktualizacje, jak przebiega droga przesyłki, którą wysłał nadawca. Jednak taka usługa zależy od możliwości firm kurierskich i nie zawsze jest dostępna. Warto zadbać o to, aby odbiorcy byli informowani o tym, jak wygląda droga paczki i kiedy mogą się jej spodziewać, szczególnie gdy czekają na zamówienie z dostawą pod adres domowy.
Sklepy internetowe są obecnie niezwykle popularną formą sprzedaży. Wiele osób decyduje się na kupowanie online ze względu na brak czasu oraz wygodę. Pracujące osoby nie zawsze mają czas, aby chodzić po galerii handlowej i przeglądać asortyment poszczególnych sklepów. Wobec tego e-commerce jest świetną alternatywą, która umożliwia swobodne zrobienie zakupów. Jednak należy najpierw zapoznać się z oferowanymi przez sprzedawcę sposobami dostawy, ponieważ nie zawsze jest możliwość czekania w domu na kuriera. Szczególnie że często godziny pracy kurierów pokrywają się z godzinami pracy klientów. Na szczęście istnieją także inne drogi dostawy, które zrewolucjonizowały rynek kurierski. InPost, wprowadzając Paczkomaty, znacznie ułatwił dostarczanie przesyłki do odbiorcy. Częste przypadki nieudanych prób doręczenia przesyłek do adresata dodawały kurierowi pracy i dodatkowych starań, aby paczka trafiła na nowo do nadawcy. Dzięki dostarczaniu paczki do Paczkomatu kurierzy InPost mogą codziennie doręczać przesyłki w dużych ilościach do jednego miejsca, co także ma pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ nie muszą jeździć pojedynczo do domów. Dostarczanie przesyłek różni się między firmami kurierskimi, co wpływa na jakość ich usług. Przed przystąpieniem do wyboru, jaka firma kurierska powinna zająć się transportem paczki, warto zapoznać się z tym, w jaki sposób realizowana jest dostawa, aby jej forma była dostosowana do Twojego planu dnia. Coraz częściej można także spotkać się z punktami odbioru w sklepie i na stacji paliwowej, gdzie paczka może zostać odebrana np. po drodze z pracy. Jest to wygodna alternatywa, z której coraz chętniej korzystają klienci sklepów internetowych.