Zakupy online z biegiem lat stały się chlebem powszednim internautów. Początki e-commerce nie były jednak kolorowe – zdecydowana większość użytkowników internetu nie uważała ich za bezpieczne. Jak to wygląda dzisiaj? Czy pomimo tak ogromnej popularności zakupów online, można uznać je za pewne? Czy sklepy internetowe mogą zagrażać klientom?

Czy zakupy w internecie są bezpieczne?

Tak jak wspomnieliśmy, poziom bezpieczeństwa w sklepach internetowych wzrastał równomiernie z ich popularnością. Dziś większość znanych i renomowanych marek opiera swoją działalność przede wszystkim na możliwościach zakupów online. W przypadku tego typu sprzedawców bezpieczeństwo transakcji stoi zwykle na najwyższym poziomie. Jakakolwiek forma oszustwa mogłaby znacznie nadszarpnąć dobre imię przedsiębiorstwa, co znacznie szkodzi wynikom sprzedażowym. Z tego powodu porządne zabezpieczenie każdego zamówienia jest normą popularniejszych sklepów internetowych. Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku mniej znanych marek. Dokonując zakupów u sprzedawcy, który nie jest znany szerszej publice, należy upewnić się co do jego uczciwości. Podejrzanie niskie ceny, ogrom pozytywnych recenzji, czy niewiele możliwych form płatności to tylko kilka z sygnałów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Poza oczywistym oszustwem, którym jest niedostarczenie opłaconego towaru, nieuczciwy sprzedawca może także próbować zdobyć Twoje dane osobowe lub numer konta. Musisz pamiętać, aby udostępniać je jak najrzadziej, dzięki czemu oszczędzisz sobie niepotrzebnego spamu. Czy w takim razie zakupy w internecie są rzeczywiście bezpieczne? W zdecydowanej większości przypadków tak. Większość oszustw wynika z nieuwagi klientów bądź braku znajomości najczęstszych oznak potencjalnych naciągaczy.

Jak bezpiecznie robić e-zakupy?

Bezpieczne zakupy w sieci to nic trudnego. Korzystając z usług sklepu internetowego, należy pamiętać jedynie o kilku ważnych krokach. Przede wszystkim, sprawdź wiarygodność sklepu. W zakładkach strony, takich jak „Kontakt”, czy „O nas” będziesz mógł znaleźć numery NIP i KRS. Jeśli po ich wpisaniu w odpowiednich wyszukiwarkach otrzymasz niepasujące wyniki lub nawet ich brak, zrezygnuj z zakupów – strona, z której chciałeś skorzystać, prawdopodobnie została stworzona przez oszusta. Nie pozwól także, aby atrakcyjna reklama przesłoniła Ci rzeczywisty obraz towaru. W mediach społecznościowych aż roi się od akcji promocyjnych produktów, które przedstawione są jako perfekcyjne, bądź innowacyjne. Zwykle są to po prostu chwyty marketingowe mające na celu zwabić potencjalnych klientów. Jeśli nie jesteś pewien, czy interesujący Cię przedmiot rzeczywiście prezentuje wysoką jakość, koniecznie sprawdź opinie o nim. Najlepiej, jeśli zrobisz to poprzez wyszukiwarkę – oceny ze strony producenta mogą być wystawione przez samego sprzedawcę. Kupując przez internet, musisz pamiętać, że to właśnie niezależne źródła najrzetelniej opiszą produkt lub sam sklep.

Dobrym pomysłem jest także zapoznanie się z regulaminem sklepu oraz z zasadami dotyczącymi zwrotu towaru. Na wielu stronach internetowych tego typu dokumenty wyglądają prawie identycznie, jednak tylko tam znajdziesz informacje dotyczące m.in. sposobu, w jaki przechowywane i użytkowane są informacje na Twój temat. No właśnie, dane osobowe. Wiele sklepów w internecie namawia nowego klienta, aby jak najszybciej założył konto w ich serwisie. Oferują przy tym różne, drobne benefity, jak np. 10% procent zniżki na pierwsze zakupy. Oczywiście konto w renomowanej sieci sklepów nie niesie ze sobą żadnych niebezpieczeństw. Problem pojawia się w momencie, w którym podajesz swoje dane nieznanemu sprzedawcy. Podczas zakładania konta należy zwykle podać adres e-mail i hasło. Zdecydowana większość użytkowników internetu korzysta tylko z jednego klucza logowania do różnych serwisów. Podając go podejrzanemu handlarzowi, narażasz się na potencjalną utratę dostępu do swoich kont.

Bezpieczne zakupy w internecie mogą być także dokonywane za pomocą aplikacji mobilnych. Coraz więcej marek decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Apki pozwalają na bliższy kontakt z klientami i szybko przekazują informacje o promocjach. Giganci branży e-commerce często łączą używanie aplikacji z różnymi gratisami, czy programami lojalnościowymi. Mniejsze przedsiębiorstwa raczej nie decydują się na tworzenie dedykowanych aplikacji. Jeśli podejrzany e-sklep oferuje olbrzymie zniżki za samo pobranie aplikacji, jak najprędzej go opuść. Twórca za jej pomocą może wykraść dane, bądź po prostu uszkodzić sprzęt. Kolejny element, dzięki któremu zakupy online są bezpieczne, to wiele metod płatności online. W prawie każdym sklepie możesz spotkać się z co najmniej kilkoma możliwymi rozwiązaniami. Najpopularniejszym, a jednocześnie jednym z najbezpieczniejszych rodzajów przelewów jest BLIK. Dzięki dwuetapowemu zabezpieczeniu możesz być pewien, że żadne koszta nie zostaną naliczone bez twojej wiedzy. Korzystając z bezpiecznych metod płatności, nie narażasz się także na utratę danych.

Bezpieczne płatności za zakupy w sklepie internetowym

Internet i jego społeczność coraz częściej korzysta z BLIK i podobnych do niego rozwiązań (Apple Pay, Google Pay, systemy szybkich przelewów). Przez to płatność kartą przestała być aż tak popularna, wciąż jednak można ją spotkać w prawie każdym sklepie. Jednym z powodów, dla których płatności kartą przegrały walkę z transakcjami online, jest bezpieczeństwo. Aby wykonać tradycyjny przelew, musisz podać wszystkie poufne dane karty – jej numer, datę ważności i numer CVV lub CVC. Te informacje wystarczą oszustom do nałożenia na Ciebie dużych kosztów, włączenie nieproszonych subskrypcji lub nawet wyczyszczenie konta ze środków. Kupując przez internet, musisz pamiętać, że Informacje o Tobie są najsmaczniejszym kąskiem dla wszystkich naciągaczy. Staraj się więc unikać ich dobrowolnego podawania.

Jaką rolę podczas e-zakupów pełni antywirus?

Podczas zakupów w sklepach internetowych warto korzystać z usług dobrego programu antywirusowego. Aplikacje tego typu stale skanują przeglądane przez Ciebie strony, monitorując zagrożenia. Jeśli program wykryje potencjalne oszustwo, wirusa, czy próby przekierowania płatności od razu zablokuje dostęp do witryny. Dodatkowo antywirus powiadomi Cię o swoich działaniach i przybliży ich szczegóły. Pamiętaj także, aby nie klikać podejrzanych linków. Często samo otwarcie strony może zaszkodzić komputerowi.

Standard bezpieczeństwa e-zakupów stale wzrasta, jednak nie można zapominać o potencjalnych oszustach. Trzymając się złotych zasad korzystania ze sklepów w sieci, można dość szybko rozpoznać, która z dostępnych witryn może potencjalnie zaszkodzić Twoim interesom.

Podobne artykuły