Częstotliwość zakupów przez Internet cały czas rośnie. Coraz większa liczba klientów woli nabywać przedmioty online. Firmy kurierskie robią co w ich mocy, by przesyłki jak najszybciej docierały do kupujących. Tutaj pomocna okazuje się opcja śledzenia paczek, czyli narzędzie, które pozwala nam sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się nasze zamówienie. W tym tekście przedstawiamy kilka powodów, dla których warto śledzić swoją przesyłkę.

Co to jest śledzenie przesyłek?

Gwałtowny wzrost sprzedaży internetowej sprawił, że firmy kurierskie kilka lat temu zdecydowały się na wprowadzenie niezwykle przydatnej i całkowicie darmowej funkcji śledzenia przesyłek. Umożliwia ona proste i szybkie sprawdzenie położenia paczki kurierskiej. Dziś z tego narzędzia korzysta praktycznie każdy przewoźnik, który dostarcza paczki do klientów i któremu zależy na najwyższej jakości usług. Zwykle, gdy złożymy zamówienie w sklepie internetowym, otrzymujemy e-mail z potwierdzeniem płatności, a później sklep informuje nas o statusie przesyłki kurierskiej. Nie zawsze jest to jednak wystarczające. Na szczęście po otrzymaniu od sklepu numeru przesyłki, możliwe jest sprawdzenie aktualnego miejsca, w którym znajduje się Twoja paczka!

Śledzenie przesyłek jest ściśle związane z logistyką całego procesu wysyłkowego. Na każdym etapie paczką zajmują się bowiem inne osoby i przechodzi ona niekrótką drogę, zanim trafi do swojego odbiorcy. To nie tylko kurierowi zawdzięczamy dostarczenie przesyłek. Dzięki temu, że każde zamówienie ma swój indywidualny numer przesyłki, cały czas można kontrolować proces wysyłkowy. Po wysłaniu od nadawcy przesyłka trafia do różnych sortowni, gdzie jej numer jest skanowany i wprowadzony do systemu. To sprawia, że jej status się zmienia i można monitorować, gdzie aktualnie jest. Wszystko to jest łatwo i szybko dostępne, jeśli tylko mamy połączenie z Internetem. Dostęp do śledzenia paczek mają zarówno nadawcy, jak i odbiorcy. Dzięki temu komunikacja między nimi jest zbędna, a każdy może sprawdzić, gdzie znajduje się przesyłka, we własnym zakresie. Nadawca kontroluje, czy paczka została odebrana przez klienta, a odbiorca wie, czy została ona wysłana i kiedy może się jej spodziewać.

Dlaczego warto monitorować paczki i termin ich dostawy?

Zdecydowanej większości klientów zależy na jak najszybszym dostarczeniu ich paczki. Często zdarza się tak, że zamawiamy potrzebne towary na ostatnią chwilę. By oszczędzić nerwów, warto korzystać z opcji śledzenia przesyłek, dzięki której wiemy, kiedy kurier dostarczy naszą paczkę i czy dotrze ona na czas. Monitorowanie przesyłki pozwala na reakcję, gdy jej status zbyt długo pozostaje bez zmian. Kiedy przesyłka przez kilka dni pozostaje w jednej sortowni, to wyraźny sygnał, że coś jest nie tak. Tak samo jest w przypadku, w którym paczka trafia do bardzo odległej sortowni, co może sugerować, że wpisano np. błędny adres lub doszło do innej pomyłki. Monitorowanie przesyłki pozwala zatem na szybką reakcję i rozpoczęcie rozwiązywania problemu. Jeśli status przesyłki powiadamia, że paczka jest wydana do doręczenia, wiemy, że danego dnia może odwiedzić nas kurier lub nasza paczka jeszcze dziś trafi do wybranego przez nas Paczkomatu. Pozwala to zaplanować czas i zaoszczędzić nerwów, które mogą się pojawić, gdy kurier przyjedzie w czasie naszej nieobecności. Można też skontaktować się z kurierem i dowiedzieć się, o której godzinie się pojawi. Czasami bywa tak, że przemieszczamy się i na pewno nie będziemy w stanie odebrać przesyłki. Namierzanie paczki pozwala dowiedzieć się o planowanym czasie, dzięki czemu możemy zdecydować o przekierowaniu adresu tak, by paczka i tak została przez nas odebrana. Monitorowanie przesyłki daje nam poczucie kontroli i spokoju, ponieważ mamy pewność, że nasza przesyłka została nadana i jest w drodze do celu. Niekiedy zdarza się, że zamawiamy coś ze sklepu, którego dobrze nie znamy i warto wtedy kontrolować to, czy nasze zakupy zostały wysłane. Dzięki temu, że wiemy, kiedy nasza paczka zostanie umieszczona w Paczkomacie, mamy możliwość czerpania dodatkowych korzyści. Czasami przez InPost organizowane są akcje o nazwie Szybkie Polowania, w których klient może zdobyć nagrody. Wygrywają osoby, które najszybciej odebrały swoje przesyłki i zwolniły miejsce na kolejne paczki. Prędkość odbierania paczek jest bardzo istotna nie tylko dlatego, że pozwala szybciej cieszyć się naszym zakupem, ale też dlatego, że dostawca może włożyć do tej samej skrytki kolejną paczkę. To usprawnia pracę kurierowi i wpływa na zadowolenie klienta, który nie spotka się z przepełnionym Paczkomatem.

Jak korzystać z usługi monitorowania paczki?

Na sprawdzenie lokalizacji zamówienia jest kilka sposobów. Wszystkie firmy kurierskie oferują podobne sposoby na monitorowanie przesyłek. Dzięki nim nie jest konieczny kontakt z kurierem, by wiedzieć, kiedy możemy spodziewać się dostarczenia produktów na ustalony adres. Jak zobaczyć gdzie jest paczka? Pierwsza metoda to sprawdzenie lokalizacji paczki na stronie internetowej przewoźnika. Wystarczy wejść na daną witrynę, znaleźć miejsce, w którym możliwe jest śledzenie przesyłki i wpisać tam jej indywidualny numer. Wtedy na ekranie pojawi się aktualny status oraz droga, jaką już przebyła przesyłka. Drugim sposobem na śledzenie są aplikacje na smartfony, które można zainstalować zarówno na systemie Android, jak i iOS. Są one bardzo intuicyjne, a paczki można tam śledzić na dwa sposoby. Pierwszy to, podobnie jak na stronie internetowej, wprowadzenie numeru przesyłki własnoręcznie. Drugi to natomiast automatyczne pojawienie się przesyłki w aplikacji. Gdy podczas zakupów w sklepie internetowym wśród informacji kontaktowych podajemy nasz numer telefonu, automatycznie nadana paczka pojawia się w naszej aplikacji, gdzie możemy wygodnie i komfortowo śledzić jej aktualną lokalizację i termin dostawy. Aplikacja InPost Mobile posiada także szereg innych opcji, do których należy np. możliwość nadania paczek oraz zdalne otwieranie Paczkomatu. InPost oferuje także szybkie monitorowanie przesyłki poprzez Messenger. Wystarczy, że klient skontaktuje się ze specjalnym botem na facebookowym profilu InPost. Umożliwia on kontrolowanie statusu paczki i informacji o niej poprzez wpisanie jej numeru. Posiada też informacje o numerze telefonu do kuriera, pobliskich Paczkomatach oraz aplikacji InPost.

Monitorowanie paczki – czy warto?

Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Zdecydowanie warto korzystać z usług firm kurierskich, które udostępniają informacje o czasie dostawy paczki na nasz adres. Dzięki temu kontakt z kurierem nie jest konieczny, a data dostarczenia przesyłki jest łatwa do kontrolowania w zaledwie kilka sekund. Dzięki temu, że firmy kurierskie stosują takie rozwiązania, każdy znajdzie wygodną dla siebie formę monitorowania swojego zamówienia. Niektórzy skorzystają z komputera, inni zaś wybiorą aplikację mobilną. Wszystko to składa się na bezproblemowe śledzenie przesyłek oraz poczucie pewności i komfortu, gdy wiemy o czasie dostarczenia naszych produktów.

Podobne artykuły