Zamówić kuriera czy nadać przesyłkę w Paczkomacie? Z dylematem tym często spotykają się osoby prowadzące własną działalność, klienci sklepu internetowego oraz pozostałe osoby, które chcą szybko nadać paczkę. Wybór metody dostawy zależy od kilku czynników, jakimi są czas realizacji, cena, sposób pakowania, godziny odbioru i preferencje klienta korzystającego z firm kurierskich. Czym różni się dostawa kurierska od wysyłki do Paczkomatu? Sprawdzamy!

Najpopularniejsze sposoby wysyłki paczki

Dziś, zamawiając towar z internetu, masz możliwość wybrać metodę dostawy, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Rozwój branży e-commerce spowodował dużą rywalizację na rynku między firmami kurierskimi, które w zdobyciu klientów oferują różne usługi. Do najpopularniejszych sposobów dostarczania paczek zalicza się przesyłkę paczkomatową oraz nadanie z pomocą kuriera. Użytkownicy chętnie korzystają z wymienionych opcji ze względu na krótki czas dostawy, możliwość doręczenia bezpośrednio na adres odbiorcy lub do pobliskiego punktu oraz odbioru o dowolnej porze w samoobsługowym Paczkomacie InPost. Kluczowy wpływ na wybór opcji dostawy mają również opłata za wysłanie przesyłki, maksymalny gabaryt (czyli wymiary przesyłek) i procedura w przypadku braku odbioru. Między poszczególnymi rodzajami paczek istnieje kilka różnic, ale żeby im się bliżej przyjrzeć, najpierw poznaj dokładnie każdą z nich: Paczkomat vs kurier!

Przesyłka kurierska

Dostarczanie przesyłki kurierem to jedna z chętniej wybieranych opcji podczas zakupów online. Zamówienie trafia do odbiorcy zazwyczaj w ciągu jednego dnia, choć czas dostawy w przypadku wyboru tradycyjnej firmy kurierskiej wynosi do dwóch dni roboczych. Dużym plusem takich usług jest brak konieczności wychodzenia z domu, ponieważ paczki docierają bezpośrednio pod adres wskazany w liście przewozowym. Firmy kurierskie oferują również możliwość śledzenia przesyłki, dzięki czemu w kilka sekund sprawdzisz, na jakim etapie realizacji jest aktualnie Twoje zamówienie. Na koszt nadania przesyłki wpływ mają jej wymiary, ale standardowo usługa dostawy kurierem nie przekracza 20 złotych. Kurier za dodatkową opłatą lub zgodnie z zapisem w regulaminie firmy często pomaga również wnieść paczkę do domu, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Minusem tego rodzaju usług jest ograniczony czas dostaw. Kurierzy nie pracują przez cały dzień, a w standardowych godzinach (9:00-18:00), dlatego wielu użytkowników decyduje się na wygodną dostawę do Paczkomatów InPost, które umożliwiają odbiór paczki o dowolnej porze. Jeśli doręczenie paczki się nie powiedzie, ponieważ kurier nie zastanie nikogo w domu, zostanie podjęta jeszcze jedna próba przekazania przesyłki lub zamówienie zostanie odesłane do nadawcy. Na niekorzyść tej formy dostawy wpływa również brak dyspozycyjności w weekend – nie można zamówić kuriera w sobotę bez ponoszenia dodatkowych kosztów, które wpływają na wyższą cenę usługi; ponadto nadanie paczki w niedzielę jest niemożliwe. Alternatywnym rozwiązaniem są Paczkomaty InPost.

Dostawy przesyłek do Paczkomatów InPost

Firma InPost przoduje na rynku usług kurierskich pod względem dostępności, oferując samoobsługowe maszyny z nowoczesnym systemem skrytek pocztowych służące nadaniom i odbiorom paczek. Paczkomaty umożliwiają wygodne korzystanie z dostaw kurierskich przez 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu. Obecnie maszyny InPost znajdują się niemal w każdym polskim mieście i ustawiane są w często odwiedzanych lokalizacjach, dzięki czemu każdy może odebrać przesyłkę oraz wysłać paczkę przy okazji wizyty w sklepie, na stacji benzynowej, a także podczas powrotu z pracy, uczelni lub szkoły. Gdy paczka zostanie doręczona przez kuriera do skrytki, Paczkomat InPost przechowuje ją jeszcze przez 48 godzin, dlatego nie musisz się spieszyć z jej odbiorem. Za korzystaniem z Paczkomatów przemawia również konkurencyjna cena i szybkość dostawy. Z reguły paczki dostarczane są już następnego dnia roboczego od momentu finalizacji zamówienia, jednak nie wszystkie z nich mogą być zrealizowane. Skrytki pocztowe mają określone wymiary, dlatego przy korzystaniu z tej usługi warto mieć na uwadze odpowiedni gabaryt przesyłki. Paczkomaty InPost to doskonała alternatywa wobec tradycyjnych dostaw kurierskich dla osób, które często przebywają poza domem i preferują elastyczne godziny odbioru.

Różnice między paczką kurierską a przesyłką do Paczkomatu InPost

Podstawowa różnica między nadaniem paczki za pośrednictwem firmy InPost lub tradycyjnego kuriera widoczna jest już przy porównaniu cen obu form dostaw. W tym starciu Paczkomaty InPost wypadają korzystniej, ponieważ bez względu na rodzaj paczki (pobraniowa lub z przedpłatą na konto) zapłacisz mniej. Jak wspominaliśmy, średni koszt przesyłki kurierskiej wynosi od 15 do 20 złotych, jednak kurier InPost dostarczy Twoje zamówienia już za niecałe 13 złotych. Na cenę usługi wpływ mają również wymiary, a maksymalny koszt największej paczki to 15,45 złotych. Jak duże paczki do Paczkomatu? Rozmiar Twojego pakunku nie może przekroczyć wymiarów 41 × 38 × 64 cm i wagi 25 kg. W dostawie paczek o większym gabarycie lepiej sprawdzają się firmy kurierskie, które w swojej ofercie dysponują dostarczeniem paczek o maksymalnej wadze 70 kg i długości do nawet 400 cm. W przypadku wyboru tej opcji dostawy na paczce musi znaleźć się etykieta z danymi adresata niezbędnymi do doręczenia. Pakowanie paczek kurierskich nie wymaga tej czynności przy wysyłce Paczkomatem. Firma oferuje nadanie w aplikacji mobilnej InPost Mobile bez konieczności drukowania etykiety, a kurier wszystkie dane uzyskuje w sposób zautomatyzowany.

Kolejna różnica dotyczy miejsca odbioru przesyłki. Paczki kurierskie dostarczane są pod wskazany adres, bezpośrednio do klientów, natomiast paczkomatowe – do skrytek. Wybór maszyny zależy od Ciebie, a w celu odnalezienia automatu najbliżej Twojego miejsca zamieszkania warto odwiedzić stronę internetową InPostu lub przy realizacji zamówienia wpisać ulicę i miasto w celu wyświetlenia dostępnych opcji. W Paczkomacie masz 48 godzin, aby odebrać paczkę o dowolnej porze, z kolei dostawa za pośrednictwem kuriera jest jednorazowa z ewentualną możliwością podjęcia kolejnej próby doręczenia. W przypadku niepowodzenia paczka trafia do lokalnego oddziału firmy. Ponadto Paczkomat jest czynny 24 godziny na dobę przez cały tydzień, podczas gdy kurierzy mają sztywnie ustalony czas pracy, dlatego automatyzacja całego procesu przemawia na korzyść nadawania przesyłek właśnie w taki sposób.

Paczkomaty czy dostawa kurierem? Pomimo kilku różnic występujących między tymi metodami dostawy w dwóch przypadkach możesz liczyć na kompleksową i bezpieczną obsługę zamówienia oraz szybkie dotarcie paczki. Ostateczny wybór to kwestia indywidualnych preferencji i aktualnych potrzeb, które związane są z wymiarami przesyłki, godzinami doręczenia, ostatecznym kosztem, sposobem pakowania i miejscem odbioru. Przed dokonaniem wyboru dokładnie zapoznaj się z ofertą firm i regulaminem, w którym znajdziesz informacje na temat maksymalnego gabarytu, czasu pracy kurierów oraz cennik. Wszystko to pomoże Ci podjąć właściwą i najlepszą decyzję.

Podobne artykuły