Większość nadawanych przesyłek to małe lub średnie paczki niewymagające od nadawcy zbyt wielkiego zaangażowania w ich specjalne zabezpieczenie i ustalanie warunków transportu. Czasami zdarzają się sytuacje, w których musisz nadać przesyłkę o niestandardowym rozmiarze, której wymiary i waga uniemożliwiają Ci samodzielne przygotowanie pakunku. W takim przypadku warto poszukać odpowiedniej firmy kurierskiej, która pomoże Ci w odpowiednim zabezpieczeniu przesyłki. Większość firm kurierskich posiada w swojej ofercie obsługę paczek, które mogą sprawić nadawcy trudność w ich odpowiednim przygotowaniu. Zastanawiałeś się kiedyś, czym jest przesyłka dłużycowa i w jaki sposób nadać taką paczkę? Czy wiesz, jakie firmy kurierskie zajmują się dostawą takich przesyłek? Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, czym charakteryzują się przesyłki dłużycowe, jakie powinny mieć wymiary oraz w jaki sposób przygotować je do nadania.

Czym jest przesyłka dłużycowa? W jaki sposób przygotować się do nadania takiej paczki?

Nieustanny postęp technologiczny przyczynił się do zmiany sposobu korzystania z wielu usług, oferując nowe możliwości. Jedną z prężnie rozwijających się branż są usługi kurierskie, z których na co dzień korzysta prawdopodobnie każdy z nas. Decyduje o tym komfort i prostota takiego rozwiązania. Wygodnie jest nadać przesyłkę u kuriera bez wychodzenia z domu. Z usług kurierskich warto skorzystać również, kiedy trzeba wysłać paczkę niestandardowych wymiarów, np. o dość sporej długości. W terminologii kurierskiej przesyłka dłużycowa to paczka, której długość najdłuższego boku przekracza 200 cm. Są to długie paczki, ale ich waga wcale nie musi być specjalnie duża. Dzieje się tak np. w przypadku wysyłki listwy przypodłogowej, która waży stosunkowo mało, ale jest za długa, aby wysłać ją za pośrednictwem firm kurierskich w standardowy sposób i trzeba zwrócić się o pomoc do kuriera. Mogą to więc być zarówno ciężkie, jak i lekkie paczki. Wagę dłużycową najczęściej oblicza się według przelicznika – 1 metr = 100 kg. Bardzo ważne przy nadawaniu takiej przesyłki jest to, aby pamiętać o dokładnym podaniu wymiarów, jakie posiada przesyłka (szczególnie długości najdłuższego boku) oraz wagi. Firmy kurierskie mają różne wytyczne, co do konkretnych gabarytów takiej usługi i podanie błędnych informacji na temat przesyłki może skutkować niezrealizowaniem tej usługi. Niezależnie jednak od wagi oraz ceny, przesyłka dłużycowa prawie w każdym przypadku wymaga specjalnej obsługi kuriera.

Przed samą wysyłką przesyłki dłużycowej bardzo ważne jest, aby zadbać o jej prawidłowe zabezpieczenie. Paczka, która posiada tak długie, niestandardowe wymiary potrzebuje specjalnej uwagi, już w momencie, gdy zabierasz się za jej odpowiednie zapakowanie. Z tego względu, bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego opakowania, dzięki któremu przesyłka dłużycowa zostanie właściwie zabezpieczona przed możliwymi uszkodzeniami. To, jaki przedmiot wysyłasz, wpływa na to, jaki rodzaj opakowania powinieneś wybrać. Jeśli masz taką możliwość, umieść nadawany przedmiot w mocnym i sztywnym kartonie. Najlepiej, aby takie opakowanie miało uchwyt ułatwiający przenoszenie. Paczki dłużycowe mogą być ciężkie, więc znacznie ułatwi to ich dostarczenie. W przypadku przedmiotów, których nie możesz umieścić w pudełku, możesz spróbować zapakować je w folię bąbelkową lub stretch (o ile wybrany przewoźnik przyjmuje tak zapakowane przesyłki dłużycowe). Warto też, aby przesyłka została odpowiednio oznakowana. Dla maksymalnego bezpieczeństwa usług możesz również wykupić dodatkowe ubezpieczenie dla swojej przesyłki. Ubezpieczona przesyłka dłużycowa traktowana jest według ustaleń specjalnej obsługi, co jest szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadku wysyłania lub zamawiania drogich sprzętów oraz paczek o niestandardowych wymiarze, które są dużo bardziej narażone na zniszczenia. Dzięki temu masz pewność, że kurier po przejęciu od Ciebie takiej paczki dostarczy ją bezpiecznie do odbiorcy.

W jaki sposób nadać przesyłkę dłużycową?

Bardzo ważne przed samym nadaniem takiej przesyłki jest znalezienie odpowiedniej firmy kurierskiej, która przewiezie towar o tak niecodziennych wymiarach. Dobrze jest zrobić dokładny research w tej sprawie, aby zorientować się, która z firm kurierskich oferuje taką usługę i będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna. Warto jednak wiedzieć, że koszt nadania przesyłki dłużycowej zależy nie tylko od samych jej wymiarów, ale także od wagi. Waga przesyłki dłużycowej zazwyczaj nie powinna przekraczać 30 kg. Przesyłka dłużycowa o większej masie wymaga przewiezienia jej na palecie. Dlatego każda paczka powinna spełniać określone warunki wielkości. Wymiary respektowane przez firmy dostawce znajdziesz rozpisane w tabelach na swoich stronach internetowych. Niezależnie od tego, jaką firmę wybierzesz, będziesz musiał się dostosować do jej regulaminu przewozu. Kurierzy obsługują różne rodzaje paczek, a niemal każda firma kurierska posiada w swojej ofercie możliwość nadania przesyłek dłużycowych. Agencje kurierskie zazwyczaj wyliczają koszt nadania przesyłki dłużycowej za każdy rozpoczęty metr długości paczki powyżej wspomnianych 200 cm. Czasami przesyłki dłużycowe są wyceniane na podstawie podanego cenniku. Pod uwagę bierze się również wagę gabarytową paczki.

Jeżeli wybrałeś już odpowiednią firmę kurierską, zmierzyłeś długości poszczególnych boków, określiłeś wagę oraz odpowiednio zapakowałeś przesyłkę, ubezpieczając ją przed ewentualnymi uszkodzeniami, to nie pozostało Ci nic innego, jak skontaktować się z kurierem wybranej przez siebie firmy. Musisz wziąć pod uwagę, że przesyłki dłużycowe wymagają „specjalnego traktowania”, z uwagi na nietypowy transport oraz specjalną obsługę w magazynie. Po odbiór przesyłki dłużycowej zostaje przydzielony duży samochód dostawczy, a do jej rozładunku mogą być potrzebne nawet dwie osoby.

Jeżeli wiesz już, czym jest przesyłka dłużycowa, to nadanie takiej paczki, korzystając z usług wybranej przez siebie firmy kurierskiej, nie powinno być już dla Ciebie problemem. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci w zrozumieniu, czym charakteryzują się takie przesyłki i w jaki sposób poradzić sobie z ich wysyłką. Najważniejsze, abyś ustalił z kurierem metodę transportu oraz pamiętał, że przesyłka dłużycowa musi zostać specjalnie zabezpieczona. Powodzenia!

Podobne artykuły