Zamawiając kuriera, masz do wyboru różne metody płatności. Firmy kurierskie dostosowują usługi do potrzeb swoich klientów, w tym dbają również o to, aby wybrany sposób zapłaty był jak najbardziej komfortowy dla usługobiorcy. Zatem z jakich metod płatności skorzystasz podczas nadania paczki kurierskiej? Odpowiadamy w tym artykule!

Przesyłka kurierska – płatność przy odbiorze

Podczas składania zamówienia w formularzu wymienione są różne sposoby płatności, z których klient może skorzystać. Jedną z opcji jest płatność za pobraniem u kuriera. Na jakiej zasadzie działa? Korzystając z takiej usługi, odbiorca dokonuje płatności u kuriera przy odbiorze paczki. Przesyłka może zostać opłacona za pomocą karty płatniczej lub gotówki (we wszystkich firmach kurierskich obowiązują inne zasady). Metoda płatności za pobraniem jest bezpieczna i wygodna, ponieważ nie jest wymagana przedpłata. Taka opcja szczególnie sprawdzi się w momencie zamawiania od prywatnej osoby, kiedy nie jesteś pewien, czy nie masz do czynienia z fałszywą ofertą. Wówczas zapłata za pobraniem u kuriera jest najlepszym sposobem na uniknięcie oszustwa. Jest to także wygodna opcja, kiedy nie masz możliwości opłacenia paczki za pomocą konta bankowego, ponieważ do opłaty nie jest wymagana karta płatnicza. Dodatkowym atutem tej metody jest także szybkość nadania wysyłki. Zamawiając przesyłkę pobraniową, nadawca nie musi czekać na zaksięgowanie wpłaty, aby wysłać zamówienie, ponieważ pieniądze otrzyma dopiero po doręczeniu wysyłki na wskazany adres, więc może nadać paczkę od razu po złożeniu zamówienia. Należy jednak pamiętać, że płatność u kuriera za pobraniem jest nieco droższą usługą. Mimo wszystko jest to nadal dobra opcja dla klienta, który nie jest pewien, co do źródła, z którego zamawia towar. W przypadku nadawcy taka forma zapłaty wiąże się z ryzykiem, ponieważ zdarzają się sytuacje kiedy odbiorca nie ma przy sobie przygotowanej gotówki bądź odmawia przyjęcia przesyłki, przez co nadający ponosi stratę. Mimo wszystko przedsiębiorcy opłaca się wprowadzić taką możliwość dla klientów, aby mieli różnorodny wybór opłaty, ponieważ nie każdy może skorzystać z innej formy płatności.

Przelew bankowy tradycyjny

Firmy i sklepy internetowe oferują różne sposoby płatności. Jednymi z najpopularniejszych metod są przelewy bankowe – tradycyjne i online. Do zrealizowania takiej zapłaty wymagane jest konto bankowe oraz posiadanie karty płatniczej. W formularzu przy złożeniu zamówienia wybierz odpowiednią formę zapłaty. Wykonując opłatę przelewem tradycyjnym, otrzymasz dane nadawcy razem z numerem rachunku bankowego, na który należy wykonać przelew. Często dane potrzebne do przelewu wysyłane są na pro formach na podany adres mailowy, który został podany podczas realizacji zamówienia. Gdzie wykonać taką formę zapłaty?

  • Przelewy tradycyjne mogą zostać wykonane za pośrednictwem placówki bankowej, w której posiadasz konto. Aby wysłać przelew tradycyjny, do banku należy zabrać wszystkie informacje nadawcy przesłane na adres mailowy (imię i nazwisko/nazwę firmy, numer rachunku bankowego).
  • Zapłatę można zrealizować także za pośrednictwem placówki lub agencji pocztowej. W tym przypadku trzeba przygotować odpowiednią ilość gotówki oraz wymagane dane konta, na które ma zostać zrealizowana wpłata. Na poczcie możliwy jest także wybór różnych rodzajów wpłat, które różnią się szybkością nadania pieniędzy na wskazane konto bankowe.

Trzeba jednak pamiętać, że często dokonywanie takiego przelewu wiąże się z dłuższym okresem oczekiwania na przesyłkę, ponieważ pieniądze nie wpływają na konto natychmiastowo. Dopiero po opłaceniu za przesyłkę nadawca wyśle ją kurierem. W tym przypadku najlepiej jak najszybciej udać się do placówki, w której opłacisz swoje zamówienie.

Przelew online

Istnieje także płatność kartą za pomocą e-przelewu. Różni się on od tradycyjnego tym, że zachodzi szybko i przez internet, a po jego wybraniu zostaniesz od razu przeniesiony do formularza przelewowego. Ważnym aspektem przy wybraniu przelewu natychmiastowego jest to, że dane nadawcy są automatycznie uzupełniane w formularzu, zatem nie trzeba szukać numeru rachunku, na który ma zostać wykonana opłata. Po wybraniu przelewu online pojawi się lista z różnymi bankami. Należy wybrać ten, w którym posiadasz konto, z którego chcesz dokonać przelewu. Po tym otworzy się serwis bankowy, w którym zrealizujesz zapłatę ze swojego konta. Wystarczy zatwierdzić transakcję, a po chwili na Twoją skrzynkę mailową przyjdzie potwierdzenie realizacji zamówienia i płatności. Przelew po chwili wpłynie na konto sprzedającego, co umożliwi szybką wysyłkę zamówionego towaru. Jest to jedna z najpopularniejszych i najwygodniejszych metod zapłaty. Transakcja realizowana jest w kilka minut bez wychodzenia z domu.

Bezgotówkowa płatność za paczkę kurierską z aplikacją Blik

Szybka transakcja Blik staje się coraz popularniejszym sposobem płatności. Jest to bezgotówkowa metoda zapłaty, która wymaga posiadania mobilnej aplikacji banku, który obsługuje płatności Blikiem. Po wybraniu tej opcji generowany jest sześciocyfrowy kod, który pozostaje aktywny przez 2 minuty, aby umożliwić zapłatę za zamówienie. Dzięki temu nie trzeba wypełniać żadnych formularzy, ani podawać informacji o karcie, zatem jest to bezpieczna opcja. Jak zapłacić Blikiem za przesyłki? Opisujemy krok po kroku:

  1. Realizując zamówienie, wybierz płatność Blikiem.
  2. Następnie zostaniesz przeniesiony na panel płatności, gdzie należy wpisać sześciocyfrowy kod.
  3. Zaloguj się w aplikacji mobilnej banku.
  4. Z poziomu aplikacji uruchom Blika.
  5. W aplikacji bankowej pojawi się kod, który będzie aktywny przez 2 minuty.
  6. Przepisz kod w okno panelu płatności.
  7. Potwierdź transakcję w mobilnej aplikacji za pomocą kodu PIN.
  8. Gotowe! Teraz pozostaje czekać, aż dostawa dotrze pod wskazany adres.

Płatność bezgotówkowa Blikiem jest jedną z bezpieczniejszych metod. Nie musisz podawać żadnych informacji o swojej karcie. Wygenerowany kod pozostaje aktywny tylko przez 2 minuty lub do momentu jego wykorzystania. Dodatkowo zapłata za przesyłki zabezpieczona jest poprzez potwierdzenie transakcji w szyfrowanej aplikacji mobilnej.

Istnieje wiele metod płatności za przesyłki kurierskie, w tym takie, gdzie nie są wymagane karty płatnicze. Zostały one stworzone ze względu na wygodę klienta. Nie każdy ma możliwość, aby zrealizować płatność kartą, dlatego usługi kurierskie można opłacić też gotówką za pobraniem, kiedy kurier dostarczy paczkę.

Podobne artykuły