Przesyłka za pobraniem to jedna z kilku możliwych form dostawy produktów zamówionych w sieci. Testując nowy sklep internetowy, możesz mieć obawy co do jego wiarygodności. Podobne odczucia towarzyszą często podczas korzystania z portali ogłoszeniowych, gdy nie wiemy, kim jest prywatny sprzedawca zamieszczający ogłoszenie. Jeśli obawiasz się płatności z góry, możesz zapłacić dopiero w momencie odbioru towaru. Sprawdź, jak działa wysyłka za pobraniem i co warto o niej wiedzieć!

Czy wysyłka za pobraniem jest bezpieczna?

Czym jest przesyłka pobraniowa i kiedy warto z niej skorzystać? Otóż paczka za pobraniem to rodzaj przesyłki kurierskiej, za którą adresat płaci dopiero w momencie odbioru od kuriera. Nazwa wywodzi się od skrótu COD, co w języku angielskim oznacza Cash On Delivery (w tłumaczeniu na język polski – płatność za pobraniem). Wybierając taką formę dostawy, płatność dokonywana jest w momencie doręczenia naszego zamówienia przez kuriera pod wskazany adres. Przesyłka pobraniowa jest alternatywą dla przesyłki przedpłaconej, czyli takiej, którą opłaca się przy zamówieniu poprzez tradycyjny przelew bankowy lub za pośrednictwem szybkich płatności online jak np. BLIK. Za pobór należnej sumy za przesyłkę pobraniową odpowiedzialna jest firma doręczająca paczkę. Pobierana przez kuriera opłata za przesyłkę jest następnie przekazywana przez firmę kurierską na konto bankowe sprzedającego. Transfer pieniędzy zazwyczaj trwa do kilku dni, choć dokładny termin przekazania należności jest zależny od warunków ustalanych przez konkretną firmę kurierską. Kwotę zwykle uiszcza się w gotówce, ale niektóre firmy kurierskie wyposażają swoich pracowników w terminale płatnicze, więc za przesyłkę możliwa jest płatność kartą. Jak natomiast wygląda sprawa ze sprawdzeniem zawartości zamówienia w obecności kuriera? Wiele osób mylnie interpretuje zasady, dotyczące doręczania przesyłek za pobraniem, twierdząc, że wybierając tę opcję, mogą sprawdzić zawartość paczki przy kurierze i dopiero wtedy zdecydować się na jej przyjęcie. Taka sytuacja nie jest jednak możliwa, ponieważ w myśl prawa przewozowego przesyłkę można wydać dopiero po podpisaniu przez odbiorcę przyjęcia paczki, a co za tym idzie, jej opłacenia. Kurier, który decyduje się na rozpakowanie przesyłki wcześniej, robi to na własną odpowiedzialność.

Wiesz już, czym jest i jak działa przesyłka pobraniowa, ale zastanawiasz się, czy taka usługa jest w pełni bezpieczna? Nie musisz się martwić, ponieważ wysyłanie przesyłki za pobraniem stanowi jedną z najbezpieczniejszych form zakupu towaru przez Internet. Odbiorca nie wykonuje przedpłaty, więc dopiero trzymając w ręku przesyłkę z zamówionym towarem, ponosi koszty. Z usługi chętnie korzystają osoby, które mają obawy co do uczciwości sprzedawcy, którym może być nie tylko sklep online, ale i osoba prywatna sprzedająca rzecz np. przez portal aukcyjny. Paczka za pobraniem jest wybierana także przez osoby, które nie mając dostępu do konta bankowego online, przez co nie mogą w szybki sposób uiścić opłaty z góry. Brak konieczności wpłacania jakichkolwiek pieniędzy przed zakupem daje więc duże poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli nie zapłacimy za towar przed jego otrzymaniem, mamy pewność, że nasze pieniądze nie zaginą, a sam towar zostanie dostarczony. Nic więc dziwnego, że wielu klientów sklepów internetowych decyduje się na taką formę doręczenia. Ponadto firmy kurierskie zazwyczaj oferują swoim klientom dodatkową możliwość ubezpieczenia paczki na kwotę pobrania – niektórzy z przewoźników pobierają stałą opłatę, inni wyliczają wartości procentowe od kwoty pobrania. Jak wygląda sytuacja z perspektywy sprzedającego? Otóż zdarzają się sytuacje, w których odbiorcy celowo nie chcą odebrać przesyłki lub nie posiadają wystarczającej ilości pieniędzy potrzebnych do opłacenia pobrania. W takich wypadkach kurier nie może przekazać towaru, a awizo różni się od tego, które pozostawia na wypadek nieobecności odbiorcy. Kluczowa różnica pomiędzy nieobecnością odbiorcy a brakiem gotówki jest taka, że w pierwszym przypadku kurier podejmie kolejną próbę doręczenia przesyłki, natomiast w drugim stwierdzi odmowę przyjęcia paczki. Po stronie firmy kurierskiej usługa została wykonana, ponieważ została podjęta próba doręczenia przesyłki pobraniowej. Wówczas paczka wraca do nadawcy, przez co ponosi on stratę. Towar zostaje wysłany z zamysłem, że odbiorca zapłaci za paczkę, jednak gdy dostawa okaże się nieskuteczna, nadawca traci pieniądze, które zapłacił za usługę pobrania.

Nadanie przesyłki za pobraniem – zalety

Wybierając paczkę za pobraniem w jednej z wielu firm kurierskich, otrzymujemy gwarancję bezpiecznej i praktycznej formy płatności. Taka metoda dostawy daje klientom szereg korzyści.

  1. Brak formalności. Po złożeniu zamówienia nie trzeba logować się na konto bankowe – wystarczy wybrać towar, zamówić go i poczekać aż paczka zostanie doręczona.
  2. Możliwość szybszego kupowania za pobraniem. Przesyłka przedpłacona jest wysyłana dopiero po zaksięgowaniu się wpłat – działa to szybko tylko wtedy, kiedy płatności są dokonywane za pośrednictwem tzw. szybkich płatności online lub w ramach jednego banku. Tradycyjne przelewy mogą jednak księgować się nawet 2-3 dni. W przypadku przesyłek za pobraniem nadawcy nie czekają na zaksięgowanie wpłaty (ponieważ płatności dokonywane są za pośrednictwem kurierów), tylko wysyłają towar (zazwyczaj) tego samego dnia, co realnie wpływa na czas dostarczenia produktów ze sklepu lub od prywatnego nadawcy.
  3. Możliwość wyboru opcji dostawy za pobraniem jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają konta w banku lub z różnych przyczyn nie mogą zapłacić za zamówienie w bankowej kasie, lub okienku pocztowym.
  4. Płatności za pobraniem w przypadku zakupów z nieznanego sklepu lub od prywatnego sprzedawcy pozwoli Ci uniknąć oszustwa. Popularność e-sklepów i robienia zakupów w Internecie ma też niestety tzw. ciemną stronę. Nie zawsze mamy pewność, że osoba po drugiej stronie ekranu jest tą, za którą się podaje i czy faktycznie wyśle nam przedmiot oferowany w ogłoszeniu. Niekiedy trudno jest również zweryfikować prawdziwość e-sklepu. W przypadku takich niepewnych źródeł lepiej nie płacić z góry – warto poprosić o możliwość wysłania przesyłki za pobraniem. Jeśli sprzedawca okaże się uczciwy, będziemy mogli zapłacić kurierowi i bezpiecznie sfinalizować transakcję.

Czy płatności za pobraniem mają jakieś wady? Dla klienta jedyną wadą, jaką cechuje się wybór tej metody płatności, jest wyższy koszt. Za taką usługę płaci się średnio o kilka złotych więcej niż za przesyłkę przedpłaconą. Dla sklepu internetowego lub prywatnego sprzedawcy wadami będą ryzyko poniesienia straty, jeśli odbiorca nie odbierze paczki oraz dłuższy czas oczekiwania na otrzymanie pieniędzy za wysłane zamówienie.

Podobne artykuły