Robimy zakupy w sieci z wielu rozmaitych powodów — stawiamy na oszczędność czasu i wygodę, szukamy atrakcyjnych okazji i rabatów. Gdy przychodzi do płatności i wyboru opcji dostawy, często nie wiemy, na którą z możliwości się zdecydować. Jakie są opcje dostawy? Sprawdź, czy wysyłka kurierem to bezpieczna forma dostarczenia!

Jak bezpiecznie zamawiać kuriera?

W przypadku usług kurierskich bezpieczeństwo rozumiemy przede wszystkim jako gwarancję, że nasza przesyłka kurierska dotrze we wskazane miejsce w całości i bez niechcianych uszkodzeń. Dynamiczny rozwój e-commerce wymusza na firmach kurierskich stałe dostosowanie się do potrzeb rynku. Wśród przewoźników działających w Polsce można wyróżnić co najmniej kilka dużych, międzynarodowych korporacji, które zapewniają swoich klientów o najwyższej jakości świadczonych przez nich usług. Błędy, uszkodzenia i pomyłki oczywiście czasem się zdarzają, jednak klienci korzystający ze znanych firm kurierskich mogą wówczas dochodzić swoich praw, liczyć na odszkodowanie oraz skuteczne załatwienie sprawy. O bezpieczeństwie możemy mówić również w kontekście terminowego doręczenia przesyłek zamówionych ze sklepów online czy od prywatnego sprzedawcy na portalach aukcyjnych. Zdarzają się sytuacje, w których czas dostarczenia przesyłki jest dla nas kluczowy, w takich wypadkach dostępne opcje dostaw nie opierają się wyłącznie o kryterium cenowe. Firmy przewozowe gwarantują dostarczenie przesyłki krajowej zazwyczaj na drugi dzień po jej nadaniu i odebraniu przez kuriera. Niektórzy przewoźnicy świadczą również usługi dostarczenia paczek w określonych godzinach lub porach dnia, co jest dużym ułatwieniem i ma szczególne znaczenie wtedy, kiedy zależy nam na czasie. Jednak to jak działają kurierzy i jakie usługi świadczą, zależy bezpośrednio od firm kurierskich i zasad w nich panujących. Większość firm kurierskich ubezpiecza przesyłki do określonej wartości — cena takowego ubezpieczenia wliczona jest w kwotę transportu. Ponadto można skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia — to usługa płatna, która zwiększa odpowiedzialność przewoźnika. Warto pamiętać jednak o prawidłowym zapakowaniu towaru znajdującego się wewnątrz przesyłki, ponieważ ubezpieczenie paczki nie zwalnia z obowiązku właściwego zapakowania i zabezpieczenia jej do transportu. Należy dopasować opakowanie do towaru i wybrać odpowiednie wypełniacze, na przykład folię bąbelkową lub popularne „chrupki” do pakowania, tak aby paczka była zabezpieczona.

Nie tylko rozwój e-commerce zmusił branżę kurierską do wielu zmian. Stan epidemii, który zapanował na całym świecie, wymagał od firm stosowania szczególnych środków ostrożności. Przewoźnicy musieli wprowadzić specjalne procedury chroniące zdrowie zarówno klientów, jak i pracowników. Jedną z pierwszych zauważalnych zmian była rezygnacja z konieczności składania podpisu na terminalu, zamiast tego wprowadzono potwierdzenie specjalnym kodem odbioru. Poprzez takie rozwiązanie klient i doręczyciel mogli zachować między sobą odpowiedni dystans. Ponadto wprowadzono elastyczne metody odbierania, w których kurier zostawia paczkę pod drzwiami klienta lub w innym ustalonym miejscu. Takie rozwiązania okazały się niezwykle komfortowe i przede wszystkim bezpieczne. Pozwoliły ograniczyć do minimum kontakt z innymi osobami i umożliwiły zachowanie wszelkich zasad higieny. Innowacyjnym rozwiązaniem może również pochwalić się uznana firma kurierska InPost, która wprowadziła możliwość zdalnego otwierania skrytek w swoich Paczkomatach. Dzięki temu odbiór przesyłek stał się bezpieczniejszy. Gdy zamówienie dotarło do automatu paczkowego, klient z poziomu aplikacji otwierał skrytkę bez konieczności potwierdzania czegokolwiek na ekranie maszyny.

Jakie są dostępne formy dostawy przez firmy kurierskie?

Liczba dostępnych form dostaw oferowanych przez dany sklep internetowy zależy w dużej mierze od możliwości przedsiębiorcy i od charakteru prowadzonej przez niego działalności. E-sklepy oferujące elastyczną formę wysyłki zdobywają uznanie klienta, który ceni sobie szybką realizację zamówienia oraz możliwość wyboru. Spośród jakich form dostaw konsument może wybrać?

  1. Dostawa do Paczkomatu — to innowacyjne rozwiązanie, które z zawrotnym tempem zyskuje na popularności głównie ze względu na komfort użytkownika, który sam decyduje o porze odebrania lub nadania swoich paczek. Wybierając tę formę dostarczenia zamówienia, płatność oraz przekazanie paczki odbywa się bezkontaktowo — a dzięki użyciu aplikacji InPost Mobile, również bezdotykowo.
  2. Przesyłka kurierska — jest najczęściej wybieraną opcją dostarczania produktów zamówionych przez Internet. Można nią wysłać najróżniejsze przedmioty. Paczka dostarczana przez kuriera jest atrakcyjna pod wieloma względami m.in. dlatego, że jest dostępna bez względu na miejsce zamieszkania klienta. Ponadto klient może zamówić towar za pobraniem, wówczas kurier pełni rolę pośrednika pomiędzy kupującym a sprzedawcą. Dostawa przesyłki za pobraniem może odbywać się w domu klienta lub pod innym wskazanym wcześniej adresem. Jest to najbezpieczniejsza forma dostarczania — ten rodzaj przesyłki znacząco redukuje ryzyko oszustwa, ponieważ kupujący dokonuje płatności za paczkę i towar dopiero w momencie odbioru. Z punktu widzenia klienta sklepu paczka za pobraniem to najbardziej godna zaufania forma doręczenia zamówienia.
  3. Punkt odbioru — sklepy internetowe oferują również możliwość odebrania przesyłek w punktach odbioru, czyli lokalach usługowych lub handlowych. Koszty dostarczenia paczki do punktu może pokrywać nadawca. Ta metoda jest chętnie wybierana przez kupujących, którzy nie mogą oczekiwać na zamówienie w domu i chcą odebrać towar wtedy, kiedy będzie to dla nich wygodne.
  4. Odbiór osobisty — jest to forma, na którą niestety nie mogą pozwolić sobie wszystkie e-sklepy, gdyż wymaga ona dysponowania odpowiednią lokalizacją i zatrudnienia pracownika wydającego paczki na miejscu. Zdarza się jednak, że właściciele sklepów internetowych oferują taką możliwość. Zazwyczaj jest to opcja darmowa i dostępna w określonych godzinach lub po wcześniejszym indywidualnym umówieniu się na konkretny termin.

Różnorodność opcji dostarczania zamówionych produktów pozytywnie wpływa na funkcjonowanie sklepu online i może znacząco wpłynąć na wzrost liczby zamówień. Dając klientowi wybór, zwiększają oni swoje szanse na wpasowanie się w potrzeby i oczekiwania poszczególnych klientów.

Podobne artykuły