Czasami paczka musi odbyć długą podróż, zanim trafi do odbiorcy. Podczas transportu może dojść do niespodziewanych sytuacji, które narażają przesyłkę na uszkodzenia. Zatem, aby produkty dotarły do odbiorcy bez żadnych problemów, należy zwrócić uwagę na to, w co zapakować paczkę do wysyłki. Poniżej podpowiadamy, jak zrobić to w odpowiedni sposób!

Rodzaje przesyłek

Wysyłki kurierem pozwalają na szybkie dostarczanie przedmiotów na skalę światową, co znacznie ułatwia życie. Firmy kurierskie oferują różne usługi, dzięki którym można przesyłać duże i małe paczki. Jednak to, w jakim stanie zostaną dostarczone do odbiorcy, w dużej mierze zależy od tego, jak przesyłka zostanie przygotowana i zabezpieczona na podróż. Na rynku można znaleźć wiele różnych akcesoriów i produktów, które pomogą odpowiednio zapakować różne rodzaje paczek, a także zabezpieczyć je wewnątrz. Dlatego też, aby wysyłanie przesyłek było jeszcze prostsze, warto zapoznać się z zasadami, jak zapakować paczkę, by nie martwić się ewentualnymi uszkodzeniami. Do odpowiedniego przygotowania przesyłek potrzeba różnych materiałów, jednak aby je dobrać, należy określić, jaki rodzaj paczki nadajesz:

  • standardowy – małe i średnie przesyłki w kartonie,
  • niestandardowy – przesyłki o nietypowym kształcie,
  • gabarytowy – przesyłka przekraczająca wielkość standardowej paczki,
  • koperta – listy, kartki.

Jeśli już wiesz, jak chcesz zapakować paczkę, bez problemu dobierzesz odpowiedni rozmiar kartonu lub kopertę oraz dodatkowe materiały np. wypełnienie czy folię stretch. Każda przesyłka musi być także odpowiednio zaklejona, a zawartość paczki owinięta np. w folię bąbelkową, aby mieć pewność, że nic nie zostanie uszkodzone. Wówczas paczkę można nadać i przekazać kurierowi bez żadnych zmartwień.

W co pakować paczki?

Dostarczenie paczki do klienta w nienagannym stanie zależy od tego, jak zdecydujesz się zapakować przesyłkę. Jeśli nie zwrócisz uwagi na to, czy produkt jest stabilny i unieruchomiony, najprawdopodobniej ulegnie zniszczeniu w przesyłce. Zamiast ryzykować, lepiej od samego początku zadbać o poprawne zapakowanie wysyłanych produktów. Popularne kartony to zawsze bezpieczne rozwiązanie, natomiast trzeba jeszcze pamiętać o ochronie i użyciu wypełnienia wewnątrz paczki. W tym celu można zawinąć produkty folią bąbelkową, a do kartonu wrzucić styropianowe wypełnienie. Ten zabieg unieruchomi przedmioty, co pomoże zapobiec przed przesuwaniem się towarów w pudle. Jeśli jednak nie posiadasz takiego materiału, zamiast styropianu możesz także użyć skrawków ze starych gazet – jest to ekologiczne rozwiązanie, które również dobrze się sprawdzi. Istnieją także inne produkty służące jako pakunek do przesyłki. W zależności od przedmiotu, jaki chcesz wysłać, możesz skorzystać z opakowań takich jak:

  • foliopak – na dokumenty, ubrania i przedmioty, które nie wymagają dużego zabezpieczenia,
  • karton/pudełko – jako stabilne opakowanie na delikatne i kruche przedmioty,
  • koperta – na listy i kartki,
  • tuba wysyłkowa – na plakaty, zdjęcia, obrazy, materiały reklamowe itp.

Wszystkie przesyłki należy zabezpieczyć wewnątrz (nada się do tego folia bąbelkowa), zakleić je na zewnątrz za pomocą taśmy pakowej i odpowiednio zaadresować, aby bez problemu trafiły do odbiorcy. Wtedy można mieć pewność, że paczka zostanie dostarczona pod wskazany adres bez żadnych problemów. Istnieje także możliwość ubezpieczenia paczki, co jest dodatkowo płatne. To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy przewożone są drogie lub bardzo delikatne rzeczy, natomiast nawet wtedy nie ma gwarancji na brak uszkodzeń podczas transportu. Dla bezpieczeństwa paczki najważniejsze jest jej odpowiednie zapakowanie.

Jak pakować paczkę?

Kiedy już wiadomo, co chcesz przesłać – czas na pakowanie paczki! Warto skupić się podczas całego procesu pakowania i zwrócić uwagę na każdy krok, aby mieć pewność, że nic nie zostało pominięte przy zabezpieczaniu przesyłki. Przygotuj opakowanie w adekwatnych rozmiarach do wysyłanych produktów. Następnie włóż do przesyłki zawinięte w folię bąbelkową przedmioty. Jeśli jest ich dużo, warto je od siebie odgrodzić. Dla dodatkowego bezpieczeństwa użyj także wypełnienia, które uchroni zawartość paczki przed uszkodzeniem (wypełnienie styropianowe, maty powietrzne lub skrawki papieru). Upewnij się, że wewnątrz paczki nie ma wolnej przestrzeni, tak aby produkt nie mógł się obijać o ścianki. Jeśli wszystko jest w porządku, należy przygotować paczkę do wysyłki. Pozostaje jeszcze zadbać o sam karton, w którym będzie znajdować się wysyłany towar. W tym celu najlepiej użyć kartonu z mocnego materiału, aby się nie rozpadł podczas jazdy.

Jak przygotować paczkę do wysyłki?

Odpowiednio przygotowana paczka do wysyłki pomoże uniknąć ewentualnych uszkodzeń, do jakich może dojść podczas transportu. Nawet najmniejszy błąd podczas pakowania przesyłek może doprowadzić do różnych wypadków, przez które paczka i jej zawartość się zniszczą. W takiej sytuacji może dojść do nieprzyjemności takich jak zła opinia u klienta i dodatkowy kłopot dla kuriera. Warto także karton uchronić od uszkodzeń, które mogą wywołać czynniki zewnętrzne. Aby tego uniknąć, wystarczy użyć czarnej lub przeźroczystej folii stretch do owinięcia przesyłki, by mieć pewność, że w trakcie dostarczania opakowanie się nie otworzy, a inne paczki nie uszkodzą go podczas transportu. Tak przygotowaną paczkę dla kuriera trzeba jeszcze odpowiednio zaadresować do odbiorcy – w tym celu wystarczy wydrukować etykietę przewozową ze strony kuriera i przykleić ją w widocznym miejscu na przesyłce. Jeśli paczka zawiera szkło lub coś delikatnego, należy nakleić dodatkowo ostrzegawczą naklejkę, która poinformuje kuriera, aby ostrożnie się z nią obchodzić. Przed tym jednak warto sprawdzić firmę kurierską i jej zasady, ponieważ w niektórych przypadkach może zostać naliczona dodatkowa opłata za przewóz delikatnych produktów.

Warto poświęcić dłuższą chwilę, aby odpowiednio zapakować paczkę dla kuriera. Prawidłowe pakowanie paczek ułatwi pracę, a także da gwarancję dostarczenia wysyłki w nienaruszonym stanie. Niezależnie od tego, jaki produkt jest przewożony, zawsze przyda się folia bąbelkowa, która dodatkowo zabezpieczy zawartość przesyłki. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że opakowanie znajdzie się w różnych warunkach i nie zawsze będzie przenoszone w delikatny sposób.

Podobne artykuły