Rynek kurierski na przestrzeni lat bardzo się rozwinął pod względem logistycznym. Wiele usprawnień doprowadziło do tworzenia nowych punktów odbioru oraz usług. Ze względu na coraz większe zainteresowanie zakupami online wprowadzono także wszelkiego rodzaju sposoby na odbiór przesyłki. Przedstawiamy 3 najpopularniejsze metody dostawy, z jakich mogą korzystać klienci sklepów internetowych.

Zamówienia internetowe

Popularność handlu e-commerce z roku na rok rośnie. Wiele biznesów stacjonarnych decyduje się na założenie także sklepu w przestrzeni internetowej. Przedsiębiorcy dostrzegają, że klienci coraz chętniej decydują się na zakupy online ze względu na wygodę i czas. Dzięki temu mogą uniknąć stania w długich kolejkach oraz zrobić zakupy niezależnie od tego, gdzie przebywają. Jest to także dobre rozwiązanie dla zapracowanych osób, które nie mają możliwości długiego spędzania czasu w galeriach handlowych. Dzięki usługom kurierskim możliwe jest także kupowanie produktów, które nie są dostępne w kraju. Dlatego też firmy kurierskie dostosowują swoje możliwości do klientów, aby szybko i wygodnie mogli zrealizować odbiór w punkcie lub zamówić produkt bezpośrednio pod adres klienta.

Dostawa paczek do Paczkomatów

Firma InPost wprowadziła innowacyjne rozwiązanie, które zmieniło rynek kurierski. Stawiając w całym kraju Paczkomaty, ułatwiła wielu klientom oraz kurierom dostarczanie oraz odbiór przesyłek. Na czym mianowicie polega taka metoda dostawy? Przy realizowaniu zakupów internetowych klient ma możliwość wybrania odebrania przesyłki z Paczkomatu. Jeśli zdecyduje się ze skorzystania z tej opcji, musi z listy lub mapy wybrać najbardziej odpowiadającą mu lokalizację, w której znajduje się maszyna. Gdy sfinalizuje zamówienie, pozostaje czekać na dalsze informacje, które otrzyma SMS-em, mailem oraz w dedykowanej aplikacji. Tak zamówioną przesyłkę można także śledzić przez stronę internetową, na której rejestrowana i aktualizowana jest informacja o tym, gdzie znajduje się paczka. Po informacji, że paczka finalnie dotarła do wybranego punktu, należy ją odebrać w przeciągu 48 godzin. Jeśli dostawa nie zostanie w tym czasie odebrana, kurier będzie musiał odesłać ją do nadawcy. W przypadku, gdy wybrany Paczkomat będzie miał awarię systemu lub będzie przepełniony, z pomocą przychodzi PaczkoPunkt. Jest to lokalny punkt obsługi paczek, który traktowany jest jako magazyn przesyłek w takich przypadkach.

Odbiór w punkcie

Na rynku pojawia się coraz więcej punktów odbioru, które przypominają Paczkomaty. Obecnie taka dostawa możliwa jest do zamówienia do różnych placówek czy też miejsc usługowych. Odbiór w punkcie to opcja dostępna u coraz większej ilości przewoźników, którzy starają się dopasować swoje usługi do klientów. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ przesyłkę można odebrać w drodze do domu z pracy lub szkoły. Gdzie dokładnie zrealizuje się odbiór w punkcie?

  • W wybranych punktach handlowych
  • W wybranych punktach usługowych

Takie metody dostawy są wygodnymi rozwiązaniami zarówno dla kuriera, jak i klientów, którzy rzadko bywają w domu w godzinach pracy dostawców. Konsumenci wówczas mogą zająć się odbiorem swojej wysyłki w wolnych godzinach, ponieważ nie trzeba martwić się o czas dostarczenia paczki i minięcia się z kurierem.

Dostawa paczki pod wskazany adres

Jedną z najpopularniejszych metod doręczania przesyłki jest zamówienie jej bezpośrednio do adresata. Niestety ta metoda wiąże się z odbiorem tylko w dni robocze. Wybierając ten sposób dostawy, trzeba być przygotowanym, że kurier może pojawić się w każdej chwili pod domem lub firmą. Odbiór polega na dostarczeniu przez kuriera przesyłki do rąk własnych. Taka metoda dostawy niekiedy jest koniecznością ze względu na wymagany podpis poleconego listu lub w przypadku wybrania płatności za pobraniem. W tych dwóch przypadkach nie może zostać dokonany odbiór w punkcie.

Jaka dostawa jest najkorzystniejsza?

Wymienione wyżej metody dostarczenia dostawy są najczęściej wybierane wśród klientów zakupów online. Aczkolwiek nie zawsze istnieje możliwość skorzystania z dowolnej opcji. Każda firma kurierska cechuje się innymi warunkami przy dostawie różnych przesyłek. Kiedy z jakiej skorzystać? Paczkomaty oraz odbiór w punkcie mogą być zrealizowane tylko i wyłącznie w przypadku, gdy przesyłka nie przekracza standardowych parametrów. Większość firm kurierskich na stronach internetowych dokładnie opisuje, jakie przesyłki mogą zostać przesłane w taki sposób. Przed wyborem firmy, z której usług chce się skorzystać, warto zapoznać się z informacją na temat warunków, jakie obowiązują przy danym sposobie przesyłki. Doręczenie wysyłki do adresata odbywa się w dni robocze, zatem jeśli jesteś osobą pracującą na pełen etat, lepiej nie zamawiać produktów do mieszkania, jeśli nie ma pewności, czy kurier kogoś tam zastanie. W takiej sytuacji kurier będzie musiał odwieźć przesyłkę do punktu odbioru lub odesłać z powrotem do nadawcy. Jednak gdy do klienta ma przyjść przesyłka wielkogabarytowa lub niestandardowa, wówczas nie ma możliwości na dostawę do punktów odbioru.

Zamawiając przesyłkę, zawsze należy zwrócić uwagę na to, jaką wybiera się dostawę. Dostawa poprzez Paczkomaty, odbiór w punkcie oraz pod adres różnią się nie tylko odbiorem, ale także tym, jakie przesyłki mogą być wysyłane. Informacje na temat, jakie wysyłki mogą zostać dostarczone daną metodą, są opisane na stronach firm kurierskich, aby klient mógł odpowiednio dobrać formę dostawy, jaka mu odpowiada. Dostawa do punktów odbioru może obejmować tylko paczkę o wymiarach standardowych. Paczkomaty także mają swoje ograniczenia co do nadanych paczek. W przypadku dostawy do rąk własnych nie ma takich ograniczeń, natomiast trzeba stale być pod podanym adresem. Zatem zawsze warto zwrócić uwagę na to, jakim odbiorem będzie najwygodniej zrealizować swoje zlecenie, aby nie doszło do niepotrzebnych problemów, jakie mogą wyniknąć podczas próby dostawy.

Podobne artykuły