Z jakich metod odbioru paczek korzystasz najczęściej? W dobie prężnie rozwijającej się branży e-commerce i wygodnej możliwości robienia zakupów w Internecie konsumentom zależy na tym, by dostawa zamówionych towarów również przebiegała sprawnie i szybko. Wiele funkcjonujących na rynku firm kurierskich oferuje możliwość odbioru przesyłki poza miejscem zamieszkania, dzięki którym możesz dopasować rodzaj usług do swoich potrzeb i stylu życia. Sprawdź, jakie metody dostawy najchętniej wybierają użytkownicy sklepów internetowych i prywatni klienci!

Odbiór przesyłki od kuriera

Najbardziej popularną metodą odbioru paczki jest tradycyjna dostawa za pośrednictwem firm kurierskich. Dlaczego ten sposób odebrania przesyłek przoduje wciąż wśród innych dostępnych sposobów? Największym atutem jest dostarczenie przesyłki pod wskazany przez odbiorcę adres. Może to być miejsce zamieszkania lub placówka firmy — wszystko zależy od podanego adresu dostawy podczas składania zamówienia w sklepie internetowym lub przy wypełnianiu listu przewozowego. Dzięki dostawom kurierskim możesz przesłać ważne dokumenty lub prywatne przedmioty. Odbiorcy najbardziej cenią usługi dostawcze za możliwość przyjęcia paczki do rąk własnych, szybkość działania oraz oszczędność czasu. Kurier przywozi przesyłkę pod same drzwi, a Ty nie musisz się specjalnie fatygować w inne miejsce w celu jej odebrania. Na plus jest również stosunkowo duże bezpieczeństwo przewozu i możliwość śledzenia przesyłki, która pozwala w każdej chwili sprawdzić, na jakim etapie drogi od nadawcy się aktualnie znajduje. Firmy kurierskie stale chcą udoskonalać swoją działalność, co warunkuje wprowadzanie do oferty dodatkowych usług, jak możliwość ubezpieczenia przesyłki lub dostawa w sobotę.

Jakie są zasady odbioru paczki od kuriera? Wybierając tę opcję dostarczenia, musisz zdecydować się na rodzaj i sposób płatności. Są dwie opcje — zapłata za przesyłkę przy odbiorze lub przedpłata, korzystając z szybkich metod płatności. Kolejną czynnością jest podanie adresu doręczenia. Najczęściej w momencie nadania otrzymasz powiadomienie — SMS lub e-mail potwierdzające wysyłkę oraz adres URL, dzięki któremu możesz kontrolować postęp przewozu. Pozostaje tylko odebrać paczkę, gdy kurier zapuka do Twoich drzwi. Aby potwierdzić przyjęcie pakunku, podaj kod otrzymany w wiadomości, dzięki któremu bez konieczności tradycyjnego pokwitowania możesz cieszyć się z otrzymanego towaru. Teraz jest również czas na zapłacenie kurierowi, jeśli korzystasz z usługi doręczenia za pobraniem. Możesz posłużyć się kartą bankową, płatnością BLIK lub tradycyjnie — gotówką. Minusem korzystania z tego sposobu dostarczania przesyłek jest możliwość odebrania zamówienia wyłącznie w czasie godzin pracy kurierów, dlatego osoby pracujące często korzystają z innych metod doręczenia. Jeśli często przebywasz poza domem, wybierz Paczkomaty, czyli samoobsługowe maszyny służące odbiorom i nadaniom paczek.

Korzystanie z Paczkomatów

Paczkomaty InPost stopniowo przejmują rynek usług dostawczych, a użytkownicy chętnie wybierają ten sposób dostarczania przesyłek, dzięki możliwości samodzielnego decydowania o terminie ich odbiorów. Automaty paczkowe stanowią dużą sieć urządzeń usytuowanych w całej Polsce, które pozwalają korzystać z wygodnych odbiorów niemal jej wszystkim mieszkańcom. Wśród pozostałych zalet korzystania z Paczkomatów InPost warto wyróżnić: konkurencyjną cenę, szybkość działania, dogodne położenie maszyn umożliwiające odbiór paczek podczas codziennych czynności, jak wizyta w sklepie czy zwykły spacer. Dodatkowym atutem jest automatyzacja całego procesu i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań do branży kurierskiej umożliwiających wygodny odbiór zamówień. Paczkomaty są eko, a Ty odbierając przesyłkę, nie przyczyniasz się do zwiększenia szkodliwej emisji spalin. Firma InPost stara się z efektywnym skutkiem ograniczyć problem ostatniej mili, rozwożąc przesyłki w miejsca zbiorowych odbiorów zamiast pod adresy wskazane przez indywidualnych konsumentów.

Odbiór w Paczkomacie coraz częściej występuje w oferowanych sposobach dostawy sklepów internetowych, co pozwala sprostać oczekiwaniom klientów zapracowanych oraz osób często przebywających poza domem. Przesyłkę z Paczkomatu możesz wyjąć 24/7, a czas jej przebywania w maszynie wynosi 48 godzin od momentu dostarczenia jej przez dostawcę InPost. Wyjęcie przesyłek z maszyny jest bardzo proste i można to wykonać na dwa sposoby! Gdy paczka zostanie nadana, otrzymasz powiadomienie e-mail. Możesz odnaleźć je również w aplikacji mobilnej. Następna wiadomość pojawi się, gdy przesyłka trafi do skrytki. W treści znajdował się będzie kod odbioru składający się z 6 cyfr oraz kod QR. Paczkę możesz wyjąć, jeśli wpiszesz na ekranie maszyny swój numer telefonu i otrzymany kod. Możesz również zeskanować kod QR. Jak odebrać paczkę z Paczkomatu bez kolejki? W tym celu sprawdzi się drugi sposób na odbiór! Zainstaluj na swoim smartfonie aplikację InPost Mobile, która uczyni ten proces jeszcze bardziej przyjemnym i prostym. Gdy paczka od nadawcy trafi do Paczkomatu, w aplikacji ukaże Ci się powiadomienie. Wystarczy, że odwiedzisz wybraną maszynę i jednym przyciskiem na ekranie telefonu otworzysz skrytkę. Kod nie jest Ci potrzebny, a takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić czas, omijając przy tym innych klientów ustawiających się po przesyłkę.

Odebranie paczki w punkcie

Alternatywą dla odbioru przesyłki w Paczkomacie są punkty odbioru paczek, czyli miejsca umożliwiające przyjęcie zamówionego towaru poza miejscem zamieszkania. To duże ułatwienie dla klienta, który może wybrać punkt położony w najbardziej dogodnej dla niego lokalizacji. Odbiór paczek możliwy jest w pocztowych placówkach lub agencjach utworzonych przez firmy kurierskie. Coraz częściej takie usługi świadczą także sklepy spożywcze oraz stacje benzynowe, dzięki czemu odbiorcy mają łatwy dostęp do zamówionych paczek. Zaletą wyboru takiego sposobu doręczenia przesyłek jest możliwość zgłoszenia się po paczkę w okresie nawet siedmiu dni. Przy odbiorze wystarczy podać kod wysłany w wiadomości SMS na numer telefonu klienta. Takie punkty sprawdzą się również do nadania przesyłek. Firma InPost także postawiła na PaczkoPunkty umożliwiające szybkie nadania i odbiory paczek. Przesyłka jest przechowywana przez 2-3 dni w zależności od wyboru firmy dostawczej. Przed odbiorem sprawdź skrzynkę mailową lub aplikację InPost Mobile, ponieważ właśnie tam otrzymasz kod umożliwiający odbiór swojego pakunku. Na stronie internetowej możesz sprawdzić adres PaczkoPunktu, który położony jest najbliżej Twojego miejsca zamieszkania lub aktualnej lokalizacji.

Podobne artykuły